Natascha Kampusch: Vězněná dívka ze sklepa oslavila už 33. narozeniny. Její příběh nahání hrůzu i po letech

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Natascha Kampusch
Zdroj: Profimedia

Je to již téměř patnáct let, kdy se Natasche Kampusch podařilo uniknout ze svého vězení. Dlouhých osm let ji ve sklepě držel šílený psychopat Wolfgang Priklopil. Otřesný případ tehdy vzbudil celosvětovou pozornost. Podívejte se s námi, jak se Natascha za tu dobu změnila a jak dnes žije.

Tehdy desetiletá dívka byla unesena 2. března 1998 při cestě do školy. Onoho březnového rána odešla ze svého bydliště, ale do školy ani zpět domů již nedorazila. Svědci viděli, jak ji neznámý muž přinutil nastoupit do bílého minibusu. Někteří si i vzpomněli na počáteční písmeno registrační značky vozu.

Policie byla bezradná

Následovalo rozsáhlé policejní pátrání, při kterém policie prověřovala majitele více než sedmi set minibusů, včetně skutečného únosce. Tím byl tehdy pětatřicetiletý Wolfgang Priklopil, který žil v dolnorakouském městě Strasshof an der Nordbahn.

Poté, co dívku unesl, ji odvezl do připraveného vězení pod garáží svého domu. Zde ji celých osm let věznil. Policie se tehdy spokojila s jeho smyšleným, ale neprůstřelným alibi.

Sklep, ve kterém ji Priklopil věznil, měl pouhých pět metrů čtverečních. Místnost byla dokonale izolovaná a zcela bez oken. Ve sklepě ji pak týral, mučil hlady, aby neměla dost sil, a dokonce ji i znásilnil.

Zpočátku Natascha nesměla z kobky vůbec ven, později směla chodit přes den do domu a vykonávat různé domácí práce. Párkrát se dokonce směla podívat mimo dům, ale únosce jí pohrozil, že ji zabije, jestli se pokusí o útěk.

Natascha Kampusch

Zdroj: Profimedia.cz

Útěk z vězení

Ze svého několikaletého vězení se dívce podařilo uniknout 23. srpna 2006. Tehdy již osmnáctiletá Natascha využila chvíle, kdy zase směla mimo své vězení a myla na zahradě Priklopilovo auto. Únosci zazvonil telefon, poodešel stranou a Natascha neváhala a přeskočila plot k sousedce. Ta okamžitě zalarmovala policii.

Před jejím příjezdem však Priklopil stihl utéct. Ve strachu z obvinění spáchal sebevraždu skokem pod vlak vídeňské rychlodráhy. Natascha prý smrt svého únosce oplakala.

Podle názoru některých psychologů u Nataschy vznikl tzv. stockholmský syndrom, tedy emocionální pouto, které může postupem času vzniknout mezi obětí a únoscem.

Dnes se Natascha snaží žít normální život

Po svém útěku byla Natascha v péči dětských psychiatrů, kteří jí pomáhali s nástupem do normálního života. Dodělala si základní školu, učí se jazyky a snaží se být optimistická.

Po několika letech od svého útěku napsala autobiografickou knihu 3096 dní. Název odkazuje k délce jejího věznění. V roce 2013 vznikl i stejnojmenný film.

[readaslo]

Priklopilův motiv není dodnes jasný. Zřejmě však šlo o touhu „vychovat si“ vlastní dokonalou partnerku. Psychologové se shodují, že byl zřejmě v minulosti sám obětí týrání.

Natascha je v Rakousku často terčem kritiků, kteří se domnívají, že se snaží svůj příběh zpeněžit. Je však těžké ji soudit. Asi nikdo si nedokáže představit, čím si za ty roky musela projít.

 

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články