Mučení vahou: Margaret Clitherow a Giles Corey zemřeli pod tíhou kamení

2 minuty čtení
Muceni vahou
Zdroj: Henrietta D. Kimball, Public domain, via Wikimedia Commons

Dnes slouží k tomu, aby se lidé přiznali ke zločinům soudy. V minulosti to ale bývalo mučení. A to často i v případě, že byl člověk prokazatelně nevinný. Často velmi bolestivé metody sloužily k tomu, aby se osoba přiznala a byla nakonec obvykle stejně odsouzena ke smrti. A jedním z nejšílenějších způsobů mučení, který většinou vedl k ukončení života, bylo mučení vahou.

Mučení bylo ve středověké Anglii používáno k tomu, aby se zločinci doznali ke hříchům. Pokud se tak stalo, obvykle skončili na šibenici. A pokud ne, byli mučeni, dokud nezemřeli. A právě mučení vahou mělo několik obětí, které se zapsaly do historie.

Margaret Clitherow

Katolicismus byl v roce 1586 zakázaný. Margaret Clitherow však byla právě z této činnosti obviněna. Mnozí navíc tvrdili, že také doma skrývala kněze. Ačkoli se to nikdy nepotvrdilo, aby se k vině doznala, byla mučena velmi krutým způsobem.

Pokud by se k těmto činnům přiznala, čekala by ji smrt. Té se dočkala i tak během mučení. Její tělo bylo svázáno a postupně na něj bylo naloženo přes 800 kilogramů kamení, píše History Hit.

Náporem váhy jí popraskaly kosti v těle a začala se jí trhat kůže. Zemřela na vykrvácení. A to po dlouhých hodinách bolestí. Sama ale před smrtí opakovala, že ačkoli zemře, zemře hrdá a s pravdou. Protože nikdy nic špatného neprovedla.

Giles Corey

Toto jméno je spojováno s městem Salem. To bylo proslulé procesy s čarodejnicemi, mučilo se zde ale i kvůli jiným důvodům. Giles Corey byl zemědělec, který zabil zloděje jablek.

Několik lidé se ho bálo, domluvili se proto, že se proti němu spojí a nahlásí ho jako čaroděje. Autoritám stačilo jen několik slov. Aby se Corey přiznal, mučily ho stejným způsobem jako právě Margaret.

Muž trpěl dva dny, než jeho tělo nakonec podlehlo. Ani on ale nikdy nepřiznal, že by se skutečně něčím provinil, píše The Beehive. Minimálně tedy ne tím, za co byl oviněn. Zabití zloděje jablek doznal hned několikrát.

Zdroj: History Hit, Britannica, Library of Kongres, The Beehive, YouTube

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články