Masečník kulovitý představuje pro mykology něco jako svatý grál. Kdo jej objeví, toho čeká sláva a bohatství. No dobře, bohatství asi ne, ale sláva určitě. Však ho na území České republiky už téměř 60 let nikdo nenašel.
Masečník kulovitý (Sarcosoma globosum) je považován za jednu z nejvzácnějších hub v Evropě. Obzvláště vzácný je jeho výskyt v České republice, kde byl spatřen naposledy v roce 1966 na Dačicku. Naopak poměrně běžný je ve Skandinávii, Finsku a Rusku.
Jak masečník kulovitý vypadá?
Vzhled masečníku kulovitého se v průběhu jeho života mění. Mladé plodnice jsou téměř kulovité, o velikosti lískového oříšku a zpola zanořené v půdě. S věkem se zvětšují do kulovitého až soudkovitého tvaru s charakteristickým vrásčitým povrchem.
Zbarvení se pohybuje mezi tmavě hnědou až černohnědou. Na vrcholu plodnice se nachází prohlubeň s lesklým, černomodrým výtrusným rouškem. V dospělosti může masečník dosáhnout výšky 10 až 12 cm a obsahovat rosolovitou hmotu s až 0,5 dl vody. S přibývajícím věkem houba vysychá a zplošťuje se.
Výskyt v České republice
Masečník kulovitý upřednostňuje vlhké půdy v blízkosti řek a potoků. Tradičně se u nás vyskytoval ve starých smrkových a borových nebo smíšených lesích od 200 do 800 metrů nad mořem. Jeho stanoviště však postupně narušovaly výstavby a lesní hospodářství, až vymizel. Masečník kulovitý je nejen raritou pro mykology, ale také důležitým indikátorem zdraví ekosystému. Jeho nalezení v České republice by představovalo významný mykologický objev.
„Každým rokem masečník kulovitý hledají mykologové amatéři i profesionálové. Kdo tuto vřeckatou houbu objeví, proslaví se. První zaznamenaný nález masečníku kulovitého se datuje do roku 1812 v Bavorsku. Ještě před rokem 1957 to byla běžná houba. Naposledy byla nalezena v dubnu v roce 1966 na Dačicku a od té doby už ji u nás nikdo nenašel,“ popsal historii výskytu masečníku předseda Mykologického klubu Plzeň Zdeněk Hájek v rozhovoru pro Český rozhlas.
Až tedy půjdete příště na procházku do lesa, dívejte se bedlivě kolem sebe. Možná právě vy objevíte tuto dlouho hledanou houbu a zažijete svých pět minut slávy.
Zdroj: Český rozhlas, Mykoweb, Kudluv fotoatlas hub
Autor: Dominika Jandorová