Komerční sděleníZajímavostiŽivotní styl

Makronky nejsou jen cukrářským trendem posledních let. Mlsali je už francouzští králové

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
makronky
makronky

Zdobí pulty nejedné cukrárny a kavárny, ačkoliv před pár lety u nás vůbec nebyly běžné. Přestože zřejmě nenahradí u nás oblíbené větrníky, indiány či špičky, i tak se těší velké oblibě. Řeč je o makronkách, sladkém dezertu, jež se podává třeba ke kávě a díky krásným pastelovým barvám je i oblíbenou součástí sladkého baru na svatbách. Kde se vzaly a kdo si na nich pochutnával před několika stovkami let?

Z Itálie se makronky dostaly do Francie

Zážitek v podobě zakousnutí do lehké sladké kůrky makronky provázel například svatbu francouzského krále Ludvíka XIV. Ten je objevil díky jednomu baskickému cukráři.

Říká se ale, že makronka jako taková pochází z Itálie a její název je odvozen od italského slova „maccherone“, což v překladu znamená „jemné těsto.“

Z Itálie do Francie makronky dostala v roce 1533 šlechtična Catherine di Medici, která se provdala za budoucího francouzského krále Henriho II.

Tehdy byly makronky vyráběny podle jednoduché receptury. Jednalo se lehké sušenky z mandlové mouky, cukru a vaječných bílků.

Zachovaly se i záznamy o dvou karmelitských jeptiškách z města Nancy ve Francii, které makronky prodávaly během francouzské revoluce v roce 1792. Stále však neměly žádnou náplň a nebyly spojené tak, jak je známe dnes.

S náplní přišla až na konci devatenáctého století pařížská cukrárna

S takovou podobou makronek totiž přišla až pařížská cukrárna La Maison Ladurée. Dvě makronky oddělené krémem začal na sebe skládat v devadesátých letech devatenáctého století až Pierre Desfontaines, bratranec zakladatele oné cukrárny.

Náplň byla většinou tvořena malinovým džemem nebo citrónovým tvarohem, výjimkou ale nebyl ani čokoládový krém.

La Maison Ladurée je dodnes oblíbeným místem, kde se prodávají sladké makronky, a nemělo by uniknout žádnému milovníkovi sladkého.

Dnes existuje mnoho druhů a variací, mezi ty nejoblíbenější patří pistáciové, malinové nebo čokoládové, ale můžeme se setkat i se slanými verzemi s chutí kari, kopru nebo lososa. Všechny mají dokonce svůj den, který připadá na 20. března.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články