Lékárnička na dovolenou má mít obecnou a individuální složku. Obecná vychází z nejčastějších letních nemocí

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Leky
Zdroj: Pixabay

Blíží se čas dovolené a s ní i častá otázka: co si s sebou sbalit do cestovní lékárničky, abychom byli připravení na všechny události, ke kterým může dojít, ale zároveň jsme nevozili celou lékárnu. Určitý obecný základ se dle statistiky dá odhadnout a dále se lékárnička odvíjí od osobních potřeb.

„V létě je důležité mít v lékárničce léky na zažívací potíže či teplotu, dezinfekce, obvazy, náplasti nebo případně i nejrůznější gely na ošetření po bodnutí hmyzem či popálení. Hodit se mohou i kapky do očí nebo léky na alergii. Vhodné jsou i například pinzety na odstranění klíšťat,“ uvedl v kostce pro Televizi Nova prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Dvě složky lékárničky

Krebs ale zároveň dodává, že je třeba lékárničku uzpůsobit místu, kam jedete. Jiné léky budete potřebovat do hor a jiné k moři.

Farmaceutka Irena Kiliková pak v rozhovoru pro Deník uvedla, že je třeba lékárničku rozdělit na dvě složky: obecnou a individuální.

Ta obecná složka odpovídá tomu, co doporučuje Krebs. Individuální pak samozřejmě vychází z toho, zda berete pravidelně nějaké léky, nebo z vašich potíží. Pokud trpíte často na migrény, měly by součástí cestovní lékárničky být léky na migrénu. Kdo na ni netrpí, ten je v lékárničce nepotřebuje.

Nejčastější nemoci

Celkově lze podle serveru iDNES léky do cestovní lékárničky rozdělit na následující kategorie:

  • úrazy
  • bolest a teplota
  • střevní potíže
  • proti komárům
  • na záněty
  • bolest v krku
  • proti alergii
  • na popáleniny
  • dezinfekce očí

Tento přehled vychází ze statistik, dle kterých bývají nejčastějšími problémy na dovolené nemoci trávicího ústrojí, nemoci dýchacích cest, záněty a úpaly.

Na druhou stranu všechny výše zmíněné léky bez problémů seženete v jakékoliv lékárně v cizině, jen musíte počítat s vyšší cenou nebo s tím, že narazíte na jazykovou bariéru.

Léky na předpis se prodraží

Horší je to s léky na předpis. Když se vám udělá v cizině špatně a zavoláte si svému lékaři o recept, tak vám sice lék bude vydán, ale budete muset zaplatit celou jeho cenu a v Čechách pak přes pojišťovnu nárokovat proplacení.

„V případě, že splníte všechny stanovené podmínky, bude vám uhrazena maximálně taková částka, kterou by zdravotní pojišťovna zaplatila za lék u nás. Nemusíte tedy dostat zpět tolik, kolik jste zaplatili,“ uvedla pro server Pro ženy Viktorie Plívová, tisková mluvčí VZP.

V neposlední řadě je pak dobré zmínit, že léky byste měli vozit včetně příbalového letáku kvůli dávkování a případným nežádoucím účinkům. Pokud náhodou zapomenete, může vám pomoci stránka Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kde jsou letáky k dispozici.

Zdroje: Televize Nova, Deník, iDNES, Pro ženy, Státní ústav pro kontrolu léčiv

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články