Většina lidí má se spánkem problémy. Jen málokdo by vám asi na vaše dotazy odpověděl, že si chodí lehnout brzy a spí dobrých 8 hodin. Někteří lidé spí málo, mají problém se večer odtrhnout od počítače, nebo zkrátka nemají na spánek čas.
Pak si chodíme lehnout až ve chvíli, kdy jsme skutečně unavení, jenomže to někdy bývá až k ránu a pár hodin spánku nám opravdu nepomůže. Nebo prospíme půlku dne a o víkendech vstáváme až k obědu.
Rozhodně nic z těchto možností není úplně zdravé, ale každý má zároveň režim nastavený tak trochu jinak. Existuje tedy něco jako ideální čas, kdy si jít lehnout? Známe odpověď.
Světové statistiky
Během několika let sbírali vědci informace o tom, kdy chodí lidé spát a jaký dopad to má na jejich psychické i fyzické zdraví. Podle healthdigest.com byl nedávno zveřejněn průzkum, ve kterém byla čísla ukázána světu.
Průměrný Američan jde podle těchto průzkumů spát zhruba ve 23:40. O víkendech to bývá ještě o něco později, obvykle až tak v 00:30. K podobnému závěru dospěly studie i v mnoha dalších zemích světa, a výsledky se proto dají aplikovat i na Evropu.
Zároveň se potvrdilo, že starší lidé jsou zvyklí chodit si lehnout zhruba o hodinu až hodinu a půl dříve. Lidé, kteří chodí dříve spát, mají přitom tendenci se až o půl hodiny později probouzet, tudíž toho mnohem více naspí. Doporučovaných 8 hodin denně ale bohužel naspí jen malé procento populace.
Kupodivu je tedy nevhodnější čas, kdy by si měl jít člověk lehnout, okolo 21:00 večer. Ať už pak vstáváte v pět ráno do práce, nebo až v osm na víkendovou snídani, spánku budete mít dostatek.
Jak spánek ovlivní naše zdraví?
Lidé, kteří nemají dostatek spánku, trpí velmi často psychickými nemocemi. Největším problémem bývají deprese a změny nálad. To, že se nevrlý člověk špatně vyspal, se opravdu neříká jen tak.
Nespavosti se pak jen velmi těžce zbavuje a hodiny, které jsme měli prospat, ale proseděli jsme je místo toho u práce nebo nad seriálem, nám už nikdo nikdy nevrátí. Proto přemýšlejte nad svým spánkovým režimem raději už teď.
Nedostatek spánku může ovlivnit také naše fyzické zdraví. Máme sníženou imunitu, trpíme na běžné nemoci, nedostatek odpočinku nám brání ve zregenerování.
Nemluvě o tom, že únava může vést k omdlévání a při tom se může člověku stát i závažný úraz s trvalými následky. Rozhodně tak není vhodné nedostatek spánku podceňovat. Pokud víte, že s ním máte problémy, rozhodně něco ve svém životě změňte.
Pokud patříte ke šťastlivcům, kteří si chodí lehnout ještě před desátou hodinou večer, rozhodně si tenhle zdravý režim udržujte. Spánek je totiž přirozenou prevencí mnoha problémů a ani některá antibiotika nepomohou, pokud si dostatečně neodpočinete.
Zdroj: healthdigest.com, medicalnewstoday.com, verywellhealth.com
Autor: Šárka Cvrkalová