Nejspíš znáte alespoň jednoho leváka, nebo dokonce vy sami jím jste. Přizpůsobujete se světu pro praváky, protože je vás pouze 10 %, a i když se mnohdy vyrábí speciální předměty pro vás, málokdo je doma také používá. A tak máte radost alespoň pokaždé, když se někde dočtete, že jsou leváci chytřejší než praváci. Je to ale pravda?
Na sociálních sítích se mnohdy objevují teorie o tom, že lidé, kteří mají dominantní levou ruku, jsou ve skutečnosti mnohem chytřejší než ostatní. Celá řada spekulací to potvrzuje, ale i vyvrací a nejednou se pokusili také vědci objasnit, jak to ve skutečnosti je.
Jenomže studie se neshodují. V jednom roce vyjde prohlášení o tom, že jsou skutečně leváci chytřejší, o rok později to jiná studie popře a prohlásí, že jsou dokonce chytřejší praváci. Není neobvyklé, aby se vědci neshodovali, ale některým to už lezlo krkem, a proto se na problém začali skutečně soustředit.
Dominantní ruka nemá s inteligencí nic společného
Autorem studie, která se snaží konečně jednou pro vždy problém uzavřít, je Sebastian Ocklenburg, profesor biopsychologie na Institutu kognitivní neurovědy Vysoké školy v Bochumi v Německu. Ten se inspiroval výzkumy vědců z Athén.
„Je pravda, že hodně lidí spojuje dominantní ruku s funkcí mozku. Pohledem na ruce samotné totiž nelze poznat, kterou z nich člověk používá častěji. Šlachy ani svaly nejsou nijak jiné,“ píše Eleni Ntolka, řecká vědkyně.
„Proto si hodně lidí myslí, že musí být mozek leváka nějak jinak uzpůsobený. Ale pravda je, že testy IQ v posledních několika letech neprokázaly žádné velké rozdíly mezi leváky a praváky,“ dodává.
Ocklenburg pak celý problém shrnuje slovy: „Omlouvám se všem levákům, ale nejste o nic lepší než my praváci. Nicméně ani horší. Jste navíc originální a nemusíte se trápit tím, že je svět proti vám, to rozhodně není pravda.“
Ani u lidí, kteří používají obě ruce jako dominantní, se neprojevily žádné velké změny. Je pravda, že takových jedinců je poměrně málo a mnozí to považují za umění. Ale oni se tak pouze narodili a bez vlastního přičinění to zkrátka dovedou.
Kreativnější přizpůsobivci
Co se týče inteligence, není mezi praváky a leváky žádný velký rozdíl. Jak je to ale s kreativitou? Může být mozek leváka jinak uzpůsobený a skutečně dodává lidem s dominantní levou rukou možnost být lepší v umění?
Podle některých k tomu dojít může, ovšem jen u jedinců, kteří se snaží přizpůsobovat. Existují nůžky pro leváky, kytary pro leváky, otvíráky pro leváky a mnoho dalších předmětů, které levorukým usnadňují život.
Jenomže mnoho lidí se i tak rozhodlo přizpůsobit se pravákům. Zatímco kreslí nebo krájí zeleninu levou rukou, hrají na kytary pro praváky a používají „pravácké“ nástroje. A tím procvičují svůj mozek a svou kreativitu.
V takovém případě může podle vědců skutečně dojít ke zlepšení kreativní činnosti u těchto jedinců. Ovšem stejně tak se může pravák zlepšovat tím, že se bude učit kreslit nejen pravou rukou, ale také levou.
Koneckonců z historie známe případy, kdy někdo dokázal malovat oběma rukama, aniž by se narodil s dominancí obou horních končetin. Šlo jen o trénink. Pravděpodobně tak ani v tomto ohledu nehraje roli to, zda jste se narodil jako levák, nebo pravák.
Zdroj: sciencealert.com, psychologytoday.com, mentalfloss.com
Autor: Šárka Cvrkalová