John Brinkley: Podvodník, kterého proslavily kontroverzní lékařské zákroky. Impotenci řešil transplantací kozích varlat

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
John Brinkley
Zdroj: Unknown Author, Public domain, via Wikimedia Commons

John Brinkley, jeden z nejznámějších lékařů své doby, který ve skutečnosti žádným lékařem nebyl. Jeho pochybné lékařské praktiky přinášejí svědectví o tom, jak snadno lze oklamat laickou i odbornou veřejnost.

John R. Brinkley byl americký lékař, který se na počátku dvacátého století proslavil svými kontroverzními lékařskými metodami a politickým aktivismem.

Místo studia falešný diplom

Brinkley se narodil 8. července 1885 v Jackson County v Severní Karolíně a vlastně žádným lékařem nebyl. Místo studia a praxe si jednoduše koupil falešný diplom. Na počátku 20. století se jednalo o celkem rozšířenou praktiku, protože téměř nikdo pravost diplomů neověřoval.

Kliniku si Brinkley otevřel v Milfordu v Kansasu. Tam si okamžitě získal místní obyvatele tím, že nabídl výhodné mzdy, oživil místní ekonomiku a prováděl domácí návštěvy u pacientů postižených smrtící pandemií chřipky v roce 1918. Přestože byl později nechvalně proslulý jako šarlatán, svědectví o jeho úspěších při ošetřování obětí chřipky byla podle webu Legends of America veskrze pozitivní.

Impotenci léčil kozími varlaty

Kromě léčení chřipky se Brinkley snažil přijít na kloub i zapeklitějším problémům. Chlubil se, že dokáže vyléčit rakovinu i mužskou impotenci. K léčbě impotence využíval chirurgickou techniku spočívající v transplantaci kozích varlat do pacientova těla.

Ačkoli Brinkley tento zákrok zpočátku propagoval jako prostředek k vyléčení mužské impotence, nakonec tvrdil, že je prakticky všelékem na celou řadu mužských potíží. Bohužel nejméně 42 mužů po operaci zemřelo na infekci.

Výdělečný podvod, který praskl

Z lékařského hlediska nepoužitelný zákrok udělal z Brinkleyho milionáře, jelikož díky síle placebo efektu u některých pacientů opravdu došlo k „vyléčení“. Peníze mu umožnily spustit největší rozhlasovou stanici v Mexiku, mimo dosah regulačních orgánů ve Spojených státech. Podle National Geographic navíc získal takový počet příznivců, že byl málem zvolen guvernérem Kansasu.

Přestože neměl prakticky žádné vzdělání a jeho léčebné postupy působily nedůvěryhodně, trvala jeho kariéra více než čtvrt století a stal se jedním z nejznámějších lékařů své doby. Brinkleyho podvodné lékařské metody však byly nakonec odhaleny a v roce 1930 přišel o lékařskou licenci. I poté ale pokračoval v provozu rozhlasových stanic a nadále se politicky se angažoval.

V posledních letech svého života byl odhalený podvodník žalován pro zanedbání péče, federální vláda ho obvinila z poštovního podvodu a v roce 1941 byl nucen vyhlásit bankrot. Po třech infarktech a amputaci nohy zemřel 26. května 1942 v San Antoniu v Texasu.

Zdroj: History of yesterday, Legends of America, National Geographic, Kansas Historical Society

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články