Jaká byla poslední nacistická zpráva ve válce? Britové jdou s pravdou ven

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
britanie nacisticke zpravy 1 e1589877037779
britanie nacisticke zpravy 1 e1589877037779

Psalo se osudové datum 7. května 1945. V tento den vyslala nacistická vojska poslední zprávu a následně skončila válka. Britské jednotky ji jako jednu z mnoha zachytily a dnes nám umožňují nahlédnout do jejího obsahu.

Slavnostní zveřejnění

Británie oslavila 75. výročí vítězství ve válce netradičním způsobem. Tuto nacistickou zprávu nechala totiž už minulosti přeložit odborníky, ale právě v tuto chvíli byla ideální doba pro zveřejnění jejího znění.

Speciální skupina

V Bletchley parku byla za války umístěna skupina členů tajné služby. Měla jen jeden úkol, který byl však velmi důležitý a náročný.

Snažila se zachytit veškerou komunikaci Němců, dešifrovat ji a využít ji ve svůj prospěch ve válce. Členové pracovali ve dne i v noci a často byla jejich zjištění velice přínosná.

Dozvěděli se o tom, že Němci vyvíjí experimentální zbraně a snažili se informovat druhou stranu, aby mohla ve válce udržet krok nebo být napřed.

Poslední zpráva

Poslední zprávu vyslal poručík Kunkel, který byl na stanici v Cuxhavenu u Severního moře. Zpráva zněla následovně: „Přeji vám jen vše dobré. Končím navěky, přeji jen to nejlepší, sbohem.“ Předchozí zpráva zmiňovala hledání náhradních cigaret.

Ze základny je dnes muzeum

V Bletchley parku pracovaly především ženy a dnes můžete toto místo navštívit a nechat na sebe dýchnout atmosféru z válečných let. Bylo zde totiž vytvořeno muzeum, kde se nachází mnoho válečných artefaktů.

Zdroj: Chelsea-pensioners.co.uk

Z pohledu historiků

Odborníci o zprávě mluví jednotně. „Můžeme díky tomuto vzkazu nahlédnout na skutečné lidi a jejich pocity,“ tvrdí historik Tony Comer. Ve vzkazu spatřuje upřímnost a domnívá se, že je zpráva vhodnou ukázkou jiné strany válečného konfliktu.

„Zatímco Spojené království slavilo, němečtí vojáci se vzdávali, báli se o sebe a své rodiny,“ dodává Comer. Na poslední zprávu vzpomínají také skuteční členové Bletchley parku, jako je Helen Andrewsová. „Do místnosti, kde jsme pracovali, někdo přišel a řekl nám, že je po všem,“ vzpomíná.

Nešlo jen o obyčejné sdělení ve zprávě. Je v něm mnoho emocí, historie a skutečných osudů. Právě proto si ho historici tolik váží.

Autor: Tereza Hotovcová
Zdroj: All the interesting


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články