Hořký vynález samotného ďábla: Káva byla dlouhou dobu považována za nepřijatelnou, dokud jí papež v 17. století nepožehnal

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kava
Zdroj: Pixabay

Dnes je pro mnoho z nás káva denním zachráncem, bez kterého si nedovedeme představit život. Většina z nás by ji označila spíše za dílo boží, dříve ale byla vnímána jako něco, co světu přinesl sám ďábel. Dlouhé roky se jí dokonce přezdívalo Bitter invention of the devil, tedy doslova hořký vynález samotného ďábla.

Někdy bylo její označení zkráceno jednoduše na slovní spojení Satan’s drink, tedy Satanův nápoj. Především na Středním Východě, odkud káva jako taková pochází, byla považována v obobí 15. – 17. století za hrozbu. A to v mnoha ohledech.

Politická i náboženská hrozba

Káva byla nový a exotický nápoj, který přicházel z muslimských zemí. V křesťanské Evropě vyvolával její prakticky neznámý původ velké podezření, píše Medium. To, že způsobovala bdělost a vysoký přísun energie, mnoho lidí považovalo za ďábelské.

Politici se ale snažili proti pití kávy bojovat i proto, že se báli, že káva může dopomoci lidem s přemýšlením. Že si pod vlivem nápoje budou více věcí všímat a uvědomovat. Proto se mnoho zástupců vyšších pozic pokoušelo přesvědčit svět, že je káva skutečně nástrojem ďábla.

Navíc se kavárny staly místy pro diskuse a debaty, což některé autority považovaly za hrozbu. Černá barva kávy byla proto  spojována s temnotou a zlem a lidem bylo vštěpováno do hlavy, aby se od nápoje drželi dál, popisuje Vine Pair.  Proti kávě také bojovali někteří muslimští duchovní.

Požehnání papeže

Byl to papež Klement VIII., kdo změnil pohled světa na kávu. I on zpočátku tvrdil, že se jedná o nápoj spojený se samotným ďáblem. Než ale pití veřejně odsoudil, chtěl ho sám ochutnat. A jakmile k tomu došlo, vše se změnilo, uvádí Death Wish Coffee.

„Tento Satanův nápoj je tak lahodný, že by byla škoda nechat jej používat výhradně nevěřící,“ prohlásil podle webu doslova. Pro katolíky se v tu chvíli káva stala nápojem, který by měl být ve skutečnosti uctívaný. A to bylo jen prvním krokem k jejímu rozšíření po světě.

Požehnání papeže nakonec vedlo k tomu, že byly v smotném Římě v roce 1645 otevřeny kavárny, které byly do té doby v místě zakázány. K situaci sice došlo několik let poté, co Klement VIII. už papežem nebyl, všem ale bylo jasné, že se jedná právě o následky jeho slov.

Zdroj: History Hustle, Vine Pair, Death Wish Coffee, Medium

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články