Lidé jsou od přírody hraví tvorové a hry tvoří součást našich životů od ranného dětství a posléze v průběhu celého života. Hry máme soutěživé, úlohové, funkční, kolektivní či konstruktivní, každého z nás baví jiné – deskové, karetní anebo třeba počítačové.
Historie her se datuje až k nejstarším civilizacím a díky archeologickým výzkumům máme určitou představu, jak se bavili lidé v dobách starověkých.
Vrhcáby
Jedna z nejznámějších deskových her vrhcáby vznikla už v období 3 000 před naším letopočtem. Zmínky o hře se dochovaly z Egypta, Sumeru nebo Persie. Do českých zemí se hra dostala v ranném středověku a později se těšila značné oblibě mezi rytíři. Hra je určená pro dva hráče a kromě schopnosti hráče závisí také na štěstí. Na hrací desce se hraje s 15 kameny pro každého hráče a potřeba jsou dvě obyčejné hrací kostky, tedy klasické šestistěnné.
I když je hra stará přes pět tisíc let, první mezinárodní turnaj se uskutečnil až v roce 1964. Zorganizoval ho princ Alexis Obolensky, který byl velkým příznivcem hry a také stál v čele světového klubu se sídlem na Manhattanu.
I když se desky a kamen vyrábějí z nejrůznějších druhů materiálu, od dřeva přes kov po plastik, zajímavé je, že se nejvíce osvědčil bakelit. Staré bakelitové sady patří mezi cenné sběratelské kousky.
První server, který zajišťoval hru vrhcábů v reálném čase proti ostatním lidem, byl spuštěný v červenci roku 1992. Dnes existuje celá řada počítačových verzí téhle hry.
Poker
Karetní hra poker je původem ze starověké Číny, uvádí se 10. století, i když se mnozí domnívají, že pochází z Persie, odkud ho do Evropy přivezli francouzští námořníci. Pravidla jsou přímočará, přestože se společně se hrou během staletí vyvíjela. Hráči mají k dispozici celkem pět karet, jejich kombinaci vytváří barvy, postupky nebo dva páry. Hráč s nejvyšší kombinací vyhrává celou hru.
Ve Spojených státech amerických mnozí věří, že se jedná o místní hru a že pochází z USA, název Texas Hold em´ může rozhodně přispět k tomuhle nesprávnému přesvědčení.
Úplně první pokerové žetony byly vyrobené ze slonoviny, dřeva, hlinky nebo kostí.
Poker je zahrnutý mezi duševní sporty. První olympijské hry duševních sportů se uskutečnily v Londýně v roce 1997. Od té doby se pravidelně pořádají každý rok, v minulém roce poprvé proběhly v on-line verzi.
Kombinací sedmi karet existuje ve více než 300 milionech.
Tahle hra se objevila také v celé řadě dalších forem médií, například ve hrách na on-line platformách, a dokonce v mnoha filmech, včetně Velká hra, Maverick nebo Hráči.
Mahjong
Oblíbené hra je často připisována slavnému čínskému mysliteli Konfuciovi, ale historikové to popírají, i když jisté symboly na herních deskách tomu nasvědčují. Jiné zdroje uvádí vznik hry mez lety 1870 a 1875 a po první světové válce se hra rozšířila na západ a do USA. Herní kameny, většinou 136 kusů, které se vyrábějí z bambusu, plastu, dřeva nebo i kostí, jsou očíslované a řadí se do tří skupin: kolečka, bambusy a znaky. Kromě nich se hraje s kameny bez čísel, 4 větry a 3 draky, každý kámen má pak čtyři kopie.
Nejdelší hra Mahjongu by se dala popsat jako herní maraton a trvala 33 hodin. Ruští hráči hru odehráli v prosinci roku 2012.
Hra se objevila taky v několika filmech, jako je Klub šťastných žen nebo Šíleně bohatí Asiati.
Kromě pověsti o původu od legendárního Konfucia se uvádí, že hru původně hráli rybáři, aby se při plavení zabavili a odreagovali od náročné práce.
Hra se dá do češtiny přeložit jako „vrabci“, jenž jsou považováni za ptáky mystické inteligence.
Díky pravidelnému hraní se můžou zlepšovat kognitivní schopnosti a paměť.
Kromě on-line formy se hra hraje klasickým způsobem se standardními masově vyráběnými sadami, často z plastového materiálu. Ručně vyřezávané a malované herní sady patří mezi pyšné trofeje vášnivých sběratelů.
Nejdražší uváděná sada od pařížského výrobce luxusního zboží ST Dupont, která vznikla ve spolupráci s peruánským umělcem v oblasti drahokamů, obsahuje bloky vyrobené z tanzanského rubínu, orámované ručně tepanou zlatou rumělkou a obsahuje rubíny i diamanty. Cena byla stanovaná na 1,3 milionu amerických dolarů.
Autor: redakce