Lidé mohou mít ve svém životě strach z různých věcí. Někdo se bojí výšek, někdo konkrétních druhů zvířat, často se ale hovoří také o pocitech. Někteří jedinci mají strach se zamilovat, jiní se bojí, že zůstanou sami. A potom je tu poměrně moderní pojem s názvem FOMO. Už jste o něm slyšeli?
FOMO je vlastně zkratka pro anglický výraz fear of missing out, což v překladu znamená, že máte strach, že budete z něčeho zajímavého vynecháni, že přijdete o zajímavou událost. A to se může týkat mnoha věcí.
Co je to FOMO?
Fomo se může projevovat hned v několika oblastech. Pravděpodobně tou nejvýraznější je oblast moderních technologií. S telefonem chodíme úplně všude. Většina z nás používá data a jsme neustále v kontaktu se svými blízkými, nebo sledujeme nějakou celebritu či událost.
Právě proto se ale může snadno stát, že pokud se náhodou dostaneme do situace, kdy o tuto možnost přijdeme, pocítíme FOMO velmi silně. Strach z toho, že nebudeme součástí, přijdeme o nějakou důležitou část události, nebo zprávu od člověka, se kterým se denně bavíme, nás může hodně ovlivnit.
FOMO se dále může projevit ale také ve chvíli, kdy jste například nemocní a nemůžete vyrazit na akci s kamarády. Můžete mít pocit, že zatímco oni si tvoří nové zážitky, vy budete později z historek a vzpomínek vynecháni. Platí to i v případě, že z nějakého důvodu nemůžete například na koncert nebo jinou událost, na kterou jste se těšili, doplňuje Health Central.
JOMO
Ačkoli velké množství lidí má s FOMO problémy, existuje také přesný opak, kterému se říká JOMO. Jedná se o překlad slov joy of missing out, která popisují, že někteří lidé si užívají, když mohou mít k určitým věcem odstup.
Pokud se například stane, že se nedostanou na akci s kamarády, na které všichni ostatní budou, lidé vnímající JOMO si čas o samotě užijí. Nebude jim vadit, že nejsou součástí a přichází o zážitky, naopak pocítí jistou úlevu, že si mohou od shonu odpočinou, že mohou mít jistý odstup.
Není to tak, že by se tito lidé nechtěli bavit. Občas jenom potřebují svůj vlastní prostor a některým společným akcím se tak vyhýbají i úmyslně. Pokud jsou ale v dobrém rozpoložení, rádi přátelům následně všechno vynahradí na jiné události. Stejně tak to mají i s životem online. Někdy jednoduše potřebují vypnout sociální sítě a od věcí se na nějaký čas odstřihnout.
Zdroj: Psychology Today, Aripafi, Soulmate Eva, Connections by Finsa, Health Central
Autor: Šárka Cvrkalová