Každé lidské tělo je v mnoha ohledech jedinečné. Ačkoli se na první pohled zdá, že jsme všichni stejní, každý z nás může mít anomálie, které má jenom pár procent populace. A k takovým patří i takzvaný Darwinův hrbolek. Máte tento zvláštní výrůstek na uchu i vy?
Darwinův hrbolek je malá anomálie vyskytující se na vrchní části ušního boltce, konkrétně na jeho vnější zavinuté části. Na první pohled si ho ani nevšimnete a mnoho lidí tak žije celý život, aniž by tušili, že ho mají, píše NIH.
Může být téměř neviditelný
Myths of Human Genetics uvádí, že Darvinův hrbolek má pouze velmi malé procento lidí. Některé zdroje dokonce tvrdí, že jde o méně než 1 procento populace. Jiné uvádí, že má hrbolek asi 10 % obyvatel na planetě.
Názory se liší především proto, že hrbolek může být velmi viditelný, ale mnohdy také téměř nespatřitelný. Zjistit, zda ho člověk skutečně má, je někdy poměrně náročné. Pokud ho ale máte na ušním boltci viditelný, rozhodně patříte k velmi malému procentu osob.
Proč Darwinův hrbolek?
Někteří lidé se domnívají, že se hrbolku říká Darwinův podle toho, že sám vědec ho na uchu měl. To nicméně není pravda. Britský přírodovědec Charles Darwin pouze anomálii poprvé popsal ve své knize O původu člověka z roku 1879, vysvětluje JAMA.
Darwin v díle tvrdí, že je Darwinův hrbolek takzvaným atavismem, tedy znakem, že jsme příbuzní s primáty. Nejvýraznější je totiž tato malá špička na uchu u makaků, mají ji ale i další druhy opic. Co se týče funkce, o žádné specifické není nic známo, pravděpodobně jde pouze o drobný fyzický rozdíl, který někteří z nás oproti ostatním máme, dodává NIH.
Anomálie stále ani po mnoha letech nebyla zcela objasněna a prozkoumána. Někteří vědci uvádí, že se jedná o něco, co je dědičné. Jiní ale tvrdí, že geny mají vliv na Darwinův hrbolek jen minimální. To, že ho mají oba vaši rodiče, tak nemusí nutně znamenat, že se objeví i u vás.
Zdroj: JAMA, NIH, Myths of Human Genetics
Autor: Šárka Cvrkalová