Ještě tak před dvěma desítkami let bylo čtení pro veliké procento lidí jedním ze způsobů, jak se zabavit. Za tu dobu ale počet čtenářů knih poklesl. Technika, stále více ovlivňující naše životy, se stala každodenním koníčkem. Mladší generaci mnohem častěji zahlédneme s obličejem zakrytým mobilním telefonem než knihou.
O výhodách čtení by nám určitě mohli povyprávět prarodiče, kteří vyrostli v generaci čtenářů knih. Informuje o tom ale také věda. Vliv čtení na člověka je totiž až překvapivý.
Představuje mnoho zdravotních benefitů
Čtení může mít obrovský vliv na naše zdraví. Například podle studie z roku 2013 můžeme říct, že čtení knih zvyšuje komunikaci a spojení mezi různými částmi mozku, které zpracovávají slova a přijaté informace. A navíc tvoří dlouhodobé pozitivní změny v části mozku, která slouží ke zpracování senzorických informací.
Vědci se navíc domnívají, že pravidelné čtení může zabránit poklesu kognitivních funkcí, jako jsou paměť, pozornost a schopnost učit se, která přichází s přibývajícím věkem.
Ze studie z roku 2020 zase vyplývá, že lidé, kteří čtou jednou nebo vícekrát do týdne, mají po letech snížené riziko kognitivního poklesu oproti těm, kteří čtou méně nebo vůbec.
Studie z roku 2017 navíc zjistila, že čtení knih je spojeno s nižším rizikem úmrtnosti, a to dokonce o 20 %.
Samozřejmě že vám čtení samo o sobě nezaručí dlouhý a kvalitní život, ale může být spojeno s celkovým zdravějším životním stylem, a tím pádem i menším rizikem předčasné smrti.
Čtení vám může pomoci porozumět lidem okolo vás
Kromě těchto zdravotních výhod, jež čtení může do vašeho života přivést, také četba snižuje množství stresu. Také zlepšuje schopnost empatie, a to hlavně u lidí, kteří čtou literární fikci. To znamená příběhy, které se zabývají vnitřními pocity a životy charakterů v nich. Tito lidé pak dokážou lépe porozumět pocitům ostatních a jsou vůči nim vnímavější.
Četba rovněž zlepšuje slovní zásobu. V případě zvolení literatury v jiném než rodném jazyce ohromně přispívá k učení cizího jazyka.
Může i pomáhat zmírňovat příznaky psychických nemocí, jako je třeba deprese. Čtení před spaním přispívá ke kvalitnímu spánku mnohem lépe než večerní koukání na televizi. A to nejenom u dětí, kterým čtou rodiče před spaním pohádky, ale i u dospělých.
Zdroje: Berns GS, Blaine K, Prietula MJ, Pye BE. Short- and long-term effects of a novel on connectivity in the brain. Brain Connect. 2013;3(6):590-600. doi: 10.1089/brain.2013.0166. Epub 2013 Oct 9. PMID: 23988110; PMCID: PMC3868356, Chang, Y., Wu, I., & Hsiung, C. (2021). Reading activity prevents long-term decline in cognitive function in older people: Evidence from a 14-year longitudinal study. International Psychogeriatrics, 33(1), 63-74. doi:10.1017/S1041610220000812, Open Education Database, The New York Times, Insider, Healthline
Autor: Denisa Weisová