Corrie ten Boom zachránila během války stovky Židů. Z koncentračního tábora ji propustili omylem

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Corrie ten Boom
Zdroj: Profimedia

Možná jste o Corrie ten Boom nikdy neslyšeli. Její jméno by však nemělo být nikdy zapomenuto. Společně se svou rodinou totiž během 2. světové války zachránila na osm stovek Židů. Ona a její sestra si za to vysloužily pobyt v koncentračním táboře. Ani smrt jejích příbuzných ji neodradila, aby po zbytek života pomáhala potřebným.

Cornelia (Corrie) ten Boom se narodila v roce 1892 v nizozemském Haarlemu. Její otec pracoval jako hodinář a ona sama po něm zdědila vášeň pro tuto precizní, ale tak trochu piplavou práci.

Vše nasvědčovalo tomu, že Corrie bude v oboru stejně dobrá jako její otec. Dokonce získala jako úplně první žena v Holandsku hodinářskou licenci. Do jejích snů a plánů ale nemilosrdně vstoupila druhá světová válka.

Během 2. světové války rodina pomáhala potřebným

Celá její rodina byla velmi silně nábožensky založená. Ještě před začátkem války ten Boom pořádala kurzy pro dívky nabízející náboženskou osvětu. Když pak začala válka, všichni věděli, jaká bude jejich úloha.

Dům ten Boomových se okamžitě po vypuknutí bojů stal místem protinacistického odboje. Většinou se jednalo o jakousi přestupní stanici.

Lidé pronásledováni režimem, především pak Židé, se u rodiny schovávali do té doby, než se mohli odebrat na bezpečnější místo.

Corrie, její otec a její sestra Betsie tak každý den riskovali své životy ve snaze zachránit druhé. Dokonce měli v domě vytvořenou tajnou místnost, kde mohli uprchlíky schovávat.

Vaz jim zlomil udavač

Vše fungovalo dobře, a to až do roku 1944, kdy na dveře ten Boomových zaklepalo gestapo. Jak se později ukázalo, nejednalo se o nešťastnou náhodu. Rodinu nahlásil nacistický udavač Jan Vogel. Na místě tehdy bylo zadrženo deset členů klanu ten Boomů. Šest Židů schovávajících se v úkrytu v domě ale objeveno nebylo.

Corriinu otci Casperu ten Boomovi bylo v době zatčení 84 let. Ve vězení Scheveningen vydržel jen velmi krátkou dobu, během výkonu trestu onemocněl a zemřel.

Obě sestry byly nejprve poslány do koncentračního tábora Vught a poté byly přesunuty do koncentračního tábora Ravensbrück.

Jako věřícím a členkám odboje se jim dostalo jen toho nejhoršího zacházení. To se bohužel odrazilo na zdravotním stavu starší ze sester. Betsie onemocněla a na konci roku 1944 v táboře zemřela.

Corrie byla po 12 dnech od smrti sestry propuštěna. Nejednalo se ale o projev milosrdenství od zrůdného režimu, ale o administrativní chybu. Jak statečná žena později zjistila, byla propuštěna omylem, což jí nepochybně zachránilo život.

Po válce Corrie dál pomáhala lidem

Ani po skončení války nepolevila ten Boom ze své snahy pomáhat ostatním. Založila nadaci, která pomáhala s rehabilitací vězňů z koncentračních táborů.

Celý svůj život hlásala především odpuštění. „Poselství, že Bůh odpouští, má předchozí podmínku: že odpouštíme těm, kteří nás zranili,“ napsala podle webu All That’s Insteresting do své biografie.

Během svého života získala řadu ocenění, například titul Spravedlivý mezi národy, a také byla povýšena do šlechtického stavu.

Zemřela v roce 1983 na své narozeniny, což je v judaismu považováno za požehnání a dokazuje to, že člověk naplnil své pozemské poslání.

Zdroj: All That’s Interesting, Corrie ten Boom, Owlcation

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články