Co by se stalo s domácími mazlíčky, kdyby lidé najednou vyhynuli? Vědci mají překvapivou odpověď

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Osamoceny pes
Zdroj: Shutterstock

Psi jsou podle mnohých nejlepšími přáteli člověka. Často si možná pokládáme otázku, co bychom bez nich dělali. Napadlo vás ale někdy se na tuto otázku zeptat obráceně? Co by asi tak dělali psi bez lidí? Tuto otázku si kladla redakce serveru Grunge.com.

Lidé svými činy podle vědců už dokázali zahubit celou řadu živočichů. Je pravda, že mnoho jich vyhynulo ještě dříve, než byl první člověk na světě, ale velké množství rostlin nebo zvířat bylo zničeno právě kvůli jednání člověka.

Lidstvo se podle mnoha pesimistických závěrů blíží k záhubě. A je otázkou, co všechno tu po našem naprostém vymření bude moci dál žít bez lidských vymožeností. Jak jsou na tom psi? Dokázali by bez člověka přežít?

Po domestikaci by si museli opět zvyknout na staré podmínky

Pes byl původně divoké zvíře žijící velmi podobně jako vlk. Dokázal se uživit ve smečkách a až mnohem později byl domestikován. K tomu došlo zhruba před 40 000 lety. Od zkrocení vlků až po šlechtění psů prošlo toto zvíře dlouhou historií.

Dnes většině psů dali lidé stravu, pelech, společnost. Naučili jsme je, že nás mají chránit, hrát si s námi a dělat nám téměř rovnocenné společníky. A ve velké většině případů je pes šťastný se svým pánem.

O co všechno by zvířata přišla, kdyby lidstvo vyhynulo? Psi by se podle vědců museli naučit znovu žít ve smečkách, protože samotný pes by příliš dlouho neměl šanci přežít. Mnoho by se jich trápilo především samotou.

Ve smečkách by se naučili lovit, najít si přístřeší i pelech. Stále by jim ale chyběl jejich instinkt někomu se zavděčit. Pes má totiž v povaze udělat pro svého pána cokoli, i když se k němu někdy nechová tak, aby si to zasloužil.

Tuto touhu by podle biologů mohli psi uplatnit vůči ostatním psům, otázkou ale je, zda by mezi nimi nedocházelo naopak k dokazování dominance a vnitřním roztržkám ve smečkách.

Většina by se jich dokázala přizpůsobit

Celá řada psů by se podle vědy přizpůsobit podmínkám bez člověka dokázala. Nejhůře by na tom byla plemena malá, takzvaní gaučoví psíci, kteří v zimě dostávají od páníčků oblečky, aby jim nebyla zima.

Nejlépe by na tom naopak byl například pes dingo, který byl ještě před pár lety vyloženě divokým psem a domestikován byl teprve nedávno. Existuje tedy celá řada ras, které by měly větší šanci přežít.

Na druhou stranu se nikdy nedá říct, že rasa určuje kompletní povahu psa. Stejně jako dnes se třeba o jezevčících tvrdí, že jsou tvrdohlaví, najdou se i jedinci, kteří jsou poslušní a chápou každé slovo, záleží tedy na každém konkrétním psovi, zda by přežil.

Někdy by smečka složená ze samých čivav měla možná větší šanci než vlčáci, a to jen proto, že by měla zvoleného inteligentního alfa samce. Z 80 % jsou si ale vědci jisti, že by vyhynutí lidstva nemělo na většinu psů velký vliv.

Jako se psi naučili vzdát divokého života a přivyknout si pohodlí, dokázali by se v případě potřeby vzdát závislosti na lidech a naučit se opět žít z toho, co jim příroda nabídla, jako to bylo kdysi dávno.

Zdroj: grunge.com, newscientist.com, petmd.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články