Člověče, nezlob se! vzniklo ze staroindické hry. Dnes baví rodiny s dětmi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Člověče, nezlob se! Hra, kterou máme doma snad všichni, většina z nás zná její pravidla nazpaměť a považujeme ji za úplný základ deskovek. Zamysleli jste se někdy nad tím, kde má svůj původ a jak se vlastně stala tak populární?

Člověče, nezlob se! je hra pro čtyři osoby, ideální tak je například pro rodiče se dvěma dětmi. Pomáhá rozvíjet zdravou soutěživost, logiku, učí malé děti jednoduchým počtům. Podívejte se, jaká je vlastně její historie.

Vyvinula se ze staroindické hry

Historie Člověče, nezlob se! je možná delší, než si myslíte. Verze, kterou známe dnes, se vyvinula ze staroindické hry, které se říkalo Pačísí. V roce 1896 byla hra patentována ve Velké Británii, píše Epocha.

V roce 1914 se dostala deskovka do Německa, kde byla velmi rychle proslavena a dostala se mezi velké množství lidí. Hra se začala líbit především dospělým s dětmi, podle webu Endora především kvůli jednoduchým pravidlům, ale zároveň způsobu, jakým učí menší hráče novým věcem.

Řada verzí a nových her

Ačkoli má Člověče, nezlob se, velmi snadná pravidla, vždy se najdou lidé, kteří se na něčem neshodnou. Kolikrát se hází, když padne na kostce číslo 6, vyhazují se ostatní figurky, když vstoupíte na jejich políčko?

Kromě toho, že má hra pravidla, která se v každé rodině mohou trochu měnit, existuje mnoho verzí hry, které se z té původní vyvinuly. Můžete si zahrát Člověče, nezlob se! s tematikou různých filmů a pohádek, nebo třeba verzi pro více než 4 hráče.

Navíc, jak píše i Český rozhlas Vysočina, ze hry vznikly také další různé deskovky, které berou ze hry část pravidel, ale rozvíjí ji o nová. Na základě této velmi slavné a známé hry si tak můžete zahrát i komplikovanější hry, které už nemusí být jen pro děti, ale i pro náročnější hráče.

Zdroj: Epocha, Chytrouš, Endora, Český rozhlas Vysočina

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články