Chlór v bazénu sice čistí vodu, pro lidské zdraví je ale nebezpečný. Hlídejte hlavně své děti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena v bazenu
Zdroj: Pixabay

Většina z nás si léto nedokáže představit bez koupání v bazénu. Pokud nemáte žádný doma, pravděpodobně navštívíte hned několikrát za sezonu veřejná koupaliště nebo plavecké bazény. Víte ale, co všechno voda obsahuje a v čem se vlastně koupete?

Zápach chlóru známe všichni. Do vody se látka dává, aby ničila bakterie, které se ve vodě samozřejmě nahromadí, když se v bazénu koupou desítky lidí denně. Jenomže to, že chlór ničí bakterie, napovídá také něco o tom, že může být nebezpečný i pro lidské zdraví.

Zdravotní riziko

Většina lidí si myslí, že pobyt ve vodě je zdravý. Plavání prospěje tělu, děti si užijí volné dny. Jenomže chlorovaná voda může být pro naše tělo nebezpečná, varuje Dům a Zahrada.

Chlór se do vody dává za účelem jejího čištění a dlouhodobého udržení bez nutnosti její výměny. Zároveň ale v bazénu díky němu probíhá celá řada chemických procesů.

„Z těl plavců se uvolňují nejrůznější organické látky a ty reagují s atomy chlóru nebo bromu. Mnohé takto vzniklé chemikálie jsou pro člověka neškodné,“ píší Lidovky. Zároveň ale web doplňuje, že některé vzniklé látky mohou ublížit.

Podle americké společnosti Environmental Protection Agency bylo při studiích v bazénech běžně objeveno okolo stovky látek, které jsou pro lidské tělo škodlivé. Většina z nich sice pouze v případě, že by se člověk omylem vody nalokal, i to je nicméně stále riziko.

Jak zabránit nebezpečí

Pokud jdete do veřejného bazénu nebo na koupaliště, vždy se po vylezení z vody důkladně osprchujte. I v případě, že máte v plánu jít za chvíli plavat znovu, vždy je lepší ze sebe chlorovanou vodu dostat, pokud je to možné.

Samozřejmě si dejte dobrý pozor na to, aby se vám voda nedostala do úst, hlídejte v tomto ohledu také děti, protože jejich mladá těla jsou k problémům ještě náchylnější. Co se týče bazénů na vašich zahradách, pokuste se v nich chlór vždy něčím nahradit.

Server Dům a Zahrada radí používat na čištění vody místo chlorových tablet raději bazénovou sůl. V poslední době jsou také velmi oblíbené takzvané biobazény, v nichž se voda čistí čerpadlem s biofiltrem. Jejich pořízení a provoz je sice dražší, pro zdraví se ale rozhodně vyplatí do nich investovat.

Zdroj: Lidovky, Prima Zoom, Dům a Zahrada, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články