Šimpanz Travis byl ve Stamfordu ve státě Connecticut oblíbenou místní celebritou a nedílnou součástí města. Dokud se jednoho dne nestalo něco nečekaného – Travis brutálně napadl kamarádku své majitelky. Děsivý útok Charla Nash překvapivě přežila, ale v mnoha ohledech toho dne její život vlastně skončil.
Těžko říci, co bylo na volání majitelky šimpanze Sandry Heroldové na tísňovou linku mrazivější. Zda její bezmocné vzlykání, když se snažila vysvětlit, že její šimpanz právě požírá obličej její přítelkyně, nebo zběsilé výkřiky opice v pozadí hovoru.
Po dobu nekonečných dvanácti minut operátor tísňové linky spolu s vyděšenou a křičící ženou netrpělivě čekal na příjezd policie. Ta musela Travise, kterého Sandra posledních 14 let vychovávala jako své vlastní dítě, na místě zastřelit.
Když na místo dorazili záchranáři, čekala je scéna jako z hororového filmu. Kvůli závažnosti zranění oběti nebyli schopni rozlišit, zda je napadený člověk muž, nebo žena. Charla Nash se z útoku zotavuje dodnes a diskuze o chovu exotických zvířat nezkušenými majiteli a v běžných domácnostech po tomto šokujícím útoku jen nabraly na síle.
Šimpanzova raná léta
Šimpanz Travis se narodil 21. října 1995 v Missouri. Když mu byly pouhé tři dny, byl odebrán své matce Suzy, která byla později zastřelena při útěku z chovné stanice. Travise chovatelé prodali za 50 000 dolarů Jeromovi a Sandře Heroldovým, se kterými žil v jejich domě v connecticutském Stamfordu. S manželi chodil prakticky všude a často je doprovázel i do práce. Místní si roztomilého šimpanze velmi rychle oblíbili.
Travis, který byl odmala vychováván lidmi, byl velmi dobře vycvičený a své majitele poslouchal prakticky na slovo. Sám se oblékal, dělal domácí práce, s rodinou stoloval, uměl používat počítač i toaletu a prý byl i velkým fanouškem baseballu. Heroldovi ho zkrátka měli jako své druhé dítě. Stal se národní celebritou, objevil se v několika televizních pořadech a reklamách, včetně spotů na Coca-Colu.
Rodina prožila s Travisem mnoho šťastných let, než přišla tragédie. V roce 2000 zahynula jediná dcera Heroldových při autonehodě. O čtyři roky později pak Jerome Herold prohrál svůj boj s rakovinou. Sandra Heroldová se po těchto bolestných ztrátách na šimpanze ještě více upnula.
Chovala se k němu jako k synovi
Společně s Travisem jedli, koupali se a každou noc spolu spali v posteli. Těsně předtím, než Sandřin manžel zemřel, začal mít šimpanz záchvaty nevyzpytatelného chování.
Poté, co v roce 2003 utekl z auta a pobíhal po celém městě, byl přijat zákon, který vyžaduje po majitelích větších primátů jako domácích mazlíčků povolení k chovu. Travis však byl z toho vyňat, jelikož ho Heroldovi měli již mnoho let.
O šest let později však šimpanz zaplnil titulky celostátních novin poté, co bezdůvodně zaútočil na přítelkyni své majitelky Charlu Nash a zmrzačil ji na celý život.
Travisův brutální útok
Charlu Nash Travis dobře znal, protože byla v domě Heroldových roky pravidelnou návštěvnicí. 16. února 2009 byla u své přítelkyně opět na návštěvě, když vzal Travis klíčky od auta Heroldových a utekl s nimi z domu.
Ve snaze přilákat ho zpět mu Charla nabízela jeho oblíbenou hračku, když na ni Travis nečekaně zaútočil. Šimpanze prý mohlo zmást, že rodinná přítelkyně před nedávnem změnila účes. Jeho majitelka Sandra také později přiznala, že ten den dala Travisovi do šálku čaje silnou dávku léku proti úzkosti, protože si všimla, že je rozrušený.
Podle Sandry Haroldové se k Charle Travis přiblížil se zuřivým postojem, načež se postavil na zadní nohy a zahájil divoký útok. Odhodil ji na bok auta a zaútočil na její obličej a ruce.
Obličej jí doslova roztrhal, vydloubl a snědl její oči a skalpoval ji. Čelist jí vykloubil z lebky a poškodil část mozku, rozkousal její ruku a částečně Charle utrhnul paži.
Zoufalá majitelka se snažila šimpanzovo řádění zastavit. Bodla ho do zad nožem a poté ho ještě udeřila do hlavy lopatou a na chvíli tak jeho útok zarazila. Když se na ni otočil s výčitkou v očích, raději utekla a zamkla se ve svém autě.
Zbyla za ním jen krvavá stopa
Když dorazila přivolaná policie, Travis byl uprostřed řádění. Otevřel dveře od policejního vozu a vrhl se na policistu. Ten neváhal a z bezprostřední blízkosti ho několikrát střelil. Šimpanz utekl zpět do domu a mrtvý se zhroutil do svého pelíšku.
Byl zázrak, že Charla Travisův útok přežila. Po boji o život ji čekaly mnohahodinové operace včetně experimentální transplantace obličeje i průkopnické transplantace ruky, kterou však její tělo nepřijalo. Psychické trauma zůstává dodnes a Charla Nash je nucená žít v temnotě, nosit tvář někoho jiného a je zcela závislá na pomoci druhých v pečovatelském domě.
Přežila jen oběť útoku
Lékařská zpráva odhalila, že lék Xanax, který dostal šimpanz v den útoku, mohl podporovat jeho agresi. Bývalé přítelkyně čekal soudní spor, který skončil vysokým finančním vyrovnáním. Sandra Heroldová zemřela na aneurysma jen patnáct měsíců po smrti svého zvířecího miláčka.
Podle jejího vyjádření médiím by své rozhodnutí pořídit si šimpanze jako domácího mazlíčka neměnila a udělala by to opět. Nerozuměla tomu, co se v ten den stalo. Travisův útok vyvolal dlouhou řadu diskuzí o vlastnictví exotických domácích mazlíčků i návrh zákona, který měl jejich vlastnictví omezit či úplně zakázat. Zákon nakonec neprošel.
Autor: Michaela Pauerová
Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, mirror.co.uk