Cestovat v autě se psem se může zdát jako noční můra. Někteří to nikdy ani nezkusili a rovnou se rozhodnou, že pejsek zůstane během dovolené doma. Určitě ale stojí za zkoušku ho vzít s sebou a při dodržení několika zásad se cestování s psím mazlíčkem nemusíte obávat.
Pokud se chystáte na dovolenou a řešíte hlídání pro svého domácího mazlíčka, určitě vás napadla i varianta vzít ho na cestu s sebou. Pokud zařídíte bezpečné prostředí a minimální stres, rozhodně neváhejte a vezměte své psí miláčky s sebou.
Úmyslně píšeme jen o psích miláčcích. Kočky změny snášejí hůře a ve svém domově se jim zpravidla daří lépe.
Pes nesmí být v autě na volno
Cesta autem je rozhodně nejběžnější způsob přesunu po České republice. Pro psy je nejbezpečnějším místem přepravka.
Pes by se rozhodně neměl volně pohybovat po autě! Mohl by narušit soustředění řidiče a při rychlejším brzdění by mohl přijít k úrazu.
Přepravka by měla být ukotvena pomocí bezpečnostních pásů, aby nedocházelo k jejímu posunu. Přepravku dejte do kufru nebo na zadní sedlalo dle velikosti psa, potažmo přepravky. Přední sedadlo je zabezpečeno airbagy, které by mohly při nafouknutí zvíře poranit i v přepravním boxu.
Časté zastavování a žádná hlava ven
Určitě často vídáte pejska, který má hlavu z okýnka. Ve filmech je to možné, ale ve skutečnosti to určitě nedělejte.
Studený vzduch může zvířeti po vdechnutí způsobit zápal plic, může mu nafoukat do uší nebo mohou psa zranit malé kamínky létající od kol automobilu. V otevřeném kabrioletu bez střechy zvíře určitě nikdy nepřevážejte.
Při jízdě často zastavujte, aby se zvíře mohlo protáhnout či vykonat potřebu. U silnice na odpočívadlech vždy mějte psa na vodítku.
Ani při rychlé zastávce na občerstvení nenechávejte psa v autě samotného. Teplota uvnitř auta totiž může být oproti venkovnímu prostředí až dvojnásobná.
Zdroj: humanesociety.org
Autor: Naďa Brožová