Cesmína je symbolem vánočních svátků. Dejte si ale pozor, aby jedovaté kuličky nezaujaly děti či domácí mazlíčky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Cesmina
Zdroj: Pixabay

Cesmína je keř s charakteristickými lesklými tmavě zelenými listy s ostnatými okraji a nápadnými červenými bobulemi. Velmi často je využívána jako vánoční symbol, a to mimo jiné i u nás. Existuje přes 400 druhů cesmíny, které rostou především v mírných a tropických oblastech, uvádí The New York Times.

Cesmína má dlouhou historii spojenou s vánočními tradicemi, která sahá až do předkřesťanských dob. Staří Keltové a Římané ji považovali za posvátnou rostlinu spojenou se zimním slunovratem. V křesťanské tradici se stala symbolem věčného života a naděje uprostřed zimy, píše Really wild birdfood.

Cesmína v ČR

V České republice se cesmína běžně nepěstuje venku, protože není příliš odolná vůči zimním mrazům. Je však k dostání v zahradnických centrech a vánočních dekoracích. V ČR se spíše využívá jako dekorativní rostlina v interiéru nebo jako součást vánočních věnců a dekorací.

Daleko častější je sice tato rostlina v zahraničí, ne ve všech rodinách se tak během svátků objevuje. Pokud ji ale využíváte, možná byste měli vědět, že je velmi jedovatá. Pokud tak máte děti nebo domácí mazlíčky, o Vánocích je hlídejte, aby na červené kuličky nedostali chuť.

Toxicita rostliny

Někteří lidé se domnívají, že například ptáci mohou bobule cesmíny konzumovat. To je ale omyl, do krmítka jim je rozhodně po Vánocích nedávejte. Rostlina je velmi jedovatá jak pro lidi, tak také pro zvířata.

Při pozření několika bobulí může u dospělého člověka způsobit průjmy, zvracení a další zažívací potíže. Pokud by kuličky snědlo dítě, nebo domácí mazlíček, malé tělo by mohlo dokonce selhat úplně a jed rostliny by mohl vést až ke smrti, varuje Really wild birdfood.

Uchovávejte proto dekorace s cesmínou spíše ve výškách tak, aby na ně děti nedosáhly, spadlé kuličky ihned seberte a vyhoďte. Pokud by náhodou k požití došlo, kontaktujte ihned veterináře či dětského lékaře, radí Poison Control.

Zdroj: Really wild birdfood, Poison Control, WebMD, The New York Times

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články