Nástrahy léta: Jak se vyhnout zdravotním rizikům a užít si teplé měsíce bezpečně

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Leto
Zdroj: 123RF.com

Léto je časem odpočinku, dovolených a outdoorových aktivit, ale zároveň přináší určitá rizika, která mohou ovlivnit naše zdraví a pohodu. Abychom si léto užili naplno a bez problémů, je důležité být si vědom těchto nástrah a vědět, jak jim předcházet.

Léto nabízí mnoho radostí, ale je důležité vědět o potenciálních rizikách a přijmout opatření k jejich minimalizaci. Dodržováním základních pravidel prevence můžete výrazně snížit riziko zdravotních problémů a plně si užít teplé měsíce. Buďte opatrní, naslouchejte svému tělu a užijte si bezpečné a zdravé léto!

Úžeh, úpal a spálení sluncem

Úžeh a úpal jsou časté problémy způsobené nadměrným vystavením slunci a horku.

Úžeh je způsoben přímým slunečním zářením na hlavu a šíji. Příznaky zahrnují bolesti hlavy, závratě, nevolnost a zvýšenou tělesnou teplotu.

Úpal nastává při celkovém přehřátí organismu a nedostatečném odvodu tepla. Příznaky jsou podobné úžehu, ale mohou být závažnější, včetně zmatenosti a bezvědomí.

Spálení sluncem může způsobit bolest, zarudnutí kůže a dlouhodobě zvýšit riziko rakoviny kůže.

„Vůbec nejdůležitější je důsledné nošení pokrývky hlavy. Myslet bychom měli také na dostatečný příjem tekutin. Mezi 11. a 15. hodinou, kdy je intenzita slunečních paprsků nejsilnější, bychom měli vyhledat stín a náročnější sportovní aktivity bychom měli raději přesunout do ranních nebo večerních hodin,“ řekla doktorka Ludmila Mazylkinová pro iDNES.

Dále se doporučuje nosit klobouk a lehké světlé oblečení.

Dehydratace

Dehydratace je běžným problémem během horkých letních dnů, zejména při fyzické aktivitě. V létě je více než kdy jindy nutné dodržovat pravidelný pitný režim. Omezit by se měla konzumace alkoholu a kofeinu. Naopak se doporučuje zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny.

Potravinové otravy

Teplé počasí může urychlit růst bakterií v potravinách, což zvyšuje riziko otravy jídlem. Udržujte proto potraviny v chladu, zejména maso, mléčné výrobky a mořské plody.

Dbejte na hygienu při přípravě jídel, myjte si ruce a kuchyňské náčiní. V neposlední řadě neponechávejte jídlo na slunci déle než dvě hodiny.

Úrazy při sportu a rekreaci

Léto láká k fyzickým aktivitám, ale zvýšená aktivita také zvyšuje riziko úrazů. Před sportovními aktivitami i po nich byste se měli pořádně protáhnout. Nezapomínejte na vhodné ochranné vybavení, jako jsou přilby a chrániče.

Během plavání v moři nebo kdekoliv jinde se držte v bezpečných, označených oblastech.

Zdroje: iDNES, Aha!, Magazín Plus

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články