Pravděpodobnost, že se v rodině narodí dvojčata, se podle webu Canadian udává zhruba 1:80. Přesto ale existuje vesnice, ve které žije asi 7000 obyvatel a 700 z toho jsou dvojčata. Vesnice se nazývá Cândido Godói a za podivný jev údajně mohou pokusy Josefa Mengeleho.
Venice se nachází na jihu Brazílie poblíž argentinských hranic. Na první pohled nenápadná vesnička se ve světě proslavila právě proto, že zde žije neuvěřitelné procento dvojčat. A ačkoli to není stoprocentně potvrzené, mnoho historiků dává vinu právě Mengelemu.
Lékař a jeho pokusy
Josef Mengele byl původně lékař. Daleko častěji ale zabíjel, než uzdravoval. Fungoval jako doktor v Osvětimi, kde nicméně na svých obětech prováděl neetické pokusy. A středem jeho zájmu byla právě jednovaječná dvojčata, připomíná New Scientist.
Jeho hlavní myšlenkou při jeho pokusech bylo to, že kdyby se ženám árijské rasy rodila pouze dvojčata, daleko rychleji by se rozšířila a mnohem snadněji by se vyhladili všichni ti, o kterých sám Hitler mluvil jako o „nečistých“.
Důvodem, proč jeho pokusy vědci vnímají jako příčinu jevů ve vesnici Cândido Godói, je fakt, že je většina dětí narozená po dvou modrooká a mají také světlé vlasy. Na druhou stranu mnoho odborníků tvrdí, že jde o nelogické úvahy. Mengele totiž s největší pravděpodobností nikdy ve vesnici během svého života nebyl.
Dávno před nástupem Hitlera
Ačkoli stále velká část odborníků věří tomu, že je na vině Mengele, v minulosti se historií vesnice zabývala také brazilská genetička Ursula Matte, podle které se zde dvojčata rodit začala už před rokem 1930.
Vědkyně také poukázala na fakt, že většina místních obyvatel má kořeny v rodinách z regionu Hunsrück. Ten se podle všeho obecně vyznačuje vyšší porodností dvojčat, píše New York Times.
Co přesně tedy podivný fenomén způsobuje se říci nedá, každopádně jde o místo pro vědce velmi zajímavé, způsobující také mezi odborníky celou řadu neshod a hádek.
Zdroj: New York Times, BBC, The Guardian, NIH, New Scientist
Autor: Šárka Cvrkalová