Buzení během noci je problém, který trápí až 35 % lidí. Přináší navíc velká zdravotní rizika

2 minuty čtení
Spanek
Zdroj: Pexels

Probouzení se uprostřed noci je nepříjemná, ale velmi častá záležitost. Až 35 % lidí po celém světě se v průběhu noci opakovaně probouzí a nedokáží se vrátit zpět do režimu spánku. Toto nakturnální buzení může mít řadu nepříznivých důsledků na naše zdraví, a proto je důležité problému věnovat pozornost a najít řešení.

Opakované probouzení v noci a nedostatek kvalitního spánku mohou vést k celé řadě problémů. Někdy se člověk probudí a už nedokáže usnout, jindy se budíme opakovaně. Ačkoli možná během několika minut znovu usneme, přerušovaný spánek je pro tělo nebezpečný, píše Healthline.

Nebezpečí přerušovaného spánku

Pokud u vás často dochází k tomuto takzvanému nakturnismu, dojde také k narušení cirkadiánního rytmu. Náš biologický hodinový systém se dostává mimo rovnováhu, což negativně ovlivňuje řadu tělesných funkcí.

Dochází také ke snížení kognitivních schopností a problémům s učením, pamětí, soustředěním a rozhodováním. S celou věcí také podle webu Self souvisí i zvýšené riziko chronických onemocnění, a to od kardiovaskulárních problémů až po diabetes nebo Alzheimerovu chorobu.

V neposlední řadě pak mohou být velkým problémem emoční labilita a psychické problémy jako deprese, úzkosti a podrážděnost, ale také únava, snížená výkonnost a horší sociální fungování.

Co problémy způsobuje a jak se jim vyhnout?

K probuzení uprostřed noci může docházet z řady důvodů. Nejčastěji se jedná o stresové faktory, jako jsou starosti, úzkosti, nadměrná zátěž v zaměstnání nebo v osobním životě. Samozřejmě ale může docházet k buzení i kvůli fyzické bolesti. V obou těchto případech je třeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Zvážit byste ale měli také změnu životního stylu. K přerušovanému spánku často dochází kvůli nadměrné konzumaci alkoholu, kofeinu, nepravidelnému stravování a nedostatku pohybu, varuje Medical News Today.

V neposlední řadě se pak zamyslete nad tím, zda spíše ve vhodném prostředí. Zda nemáte v ložnici příliš hluku, světla nebo dalších rušivých prvků. Zvažte také změnu matrace, i její nepohodlnost může být důvodem, proč se v noci často budíte.

Zdroj: Healthline, Sleep Foundation, WebMD, Medical News Today, Self

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články