Boantropie: Lidé mohou vnímat sami sebe jako krávu či býka. Bučí, pasou se a odmítají socializaci s lidmi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Krava
Zdroj: Pixabay

Na světě existuje celá řada různých psychických poruch. Některé jsou velmi zvláštní, a ačkoli se zdají možná směšnými, ve skutečnosti jde o závažný problém. Boantropie je jedním z takových případů. Lidé trpící touto nemocí totiž mají pocit, že se stali turem.

Boantropie je vzácná psychická porucha, při které si člověk myslí, že je kráva nebo býk. Patří mezi takzvané klinické lykantropie, což jsou stavy, kdy se člověk domnívá, že se proměnil ve zvíře, vysvětluje Med Izzy Journal.

Vzácná nemoc

Boantropie je extrémně vzácná nemoc. Ve světě se vyskytuje pouze pár případů a není známo, zda se s ní někdy lidé potýkali u nás v České republice. Pokud ano, nebylo to nikde zaznamenáno a nikdo se s nemocí oficiálně neléčil.

Příznaky nemoci jsou velmi jednoznačné. Lidé s tímto problémem mohou věřit, že jsou krávou nebo býkem, napodobovat chování skotu, jako například bučení, nebo dokonce konzumaci trávy, ale také odmítat lidské jídlo, popisuje Medium.

Lidé mají také problémy s běžnou komunikací a sociálními interakcemi. Boantropie může být nebezpečná především pro samotného pacienta, a to například s ohledem na podvýživu v případě odmítání běžného jídla.

Lidé jsou dále také sociálně izolování nebo zanedbávají osobní hygienu. Při napodobování zvířecího chování se navíc mohou mnohdy zranit. Často totiž zkouší komunikovat i se skutečnými býky, kteří mohou být nebezpeční, píše Med Izzy Journal.

Léčba a názory odborníků

Odborníci vnímají boantropii jako velmi vzácnou formu psychózy. Je považována za závažný stav vyžadující odbornou péči. Někteří vědci ji spojují s určitými kulturními či náboženskými praktikami v některých částech světa, píše iCliniq.

Je důležité poznamenat, že boantropie je natolik vzácná, že mnoho lékařů se s ní za celou svou kariéru nesetká. Výzkum v této oblasti je omezený právě kvůli nízkému počtu případů.

Léčba nicméně obvykle spočívá v terapiích, využívání antipsychotických léků, ale také v podpoře rodiny a blízkých. Není ale známo příliš mnoho případů, ve kterých by se skutečně lidí s problémem z nemoci zcela dostali.

Zdroj: Medium, iCliniq, Pharmaceutical Journal, Med Izzy Journal, Lifee

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články