Bájné nestvůře někteří lovci obětovali i desítky let. Pravda je musela šeredně zklamat

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
lochneska
lochneska

Jen málokdo by neznal pojem Lochneská příšera. Údajně se má vyskytovat ve skotském jezeře Loch Ness. Pozorovatelé bájnou Nessie, jak se jí začalo přezdívat, popsali jako stvoření přibližně patnáct až dvacet metrů dlouhé s třímetrovým krkem a výrůstkem na hlavě připomínajícím roh.

Někteří lovci, kteří toužili záhadnou Nessie spatřit a zachytit na video nebo fotografii, byli této záhadě ochotni obětovat i několik desítek let.

Veleještěr, který zajímal celý svět

První fotografie údajného veleještěra žijícího ve skotském jezeře vznikla v roce 1933. Dne 12. listopadu si Hugh Gray vyrazil do míst, kde se do jezera vlévá řeka.

Možná to byla náhoda, možná velké štěstí. Ale Hugh Gray byl vášnivým fotografem. Když se před ním v mlze táhnoucí se po jezeře cosi vynořilo, neváhal ani vteřinu a začal fotit.

Právě díky tomu vznikla vůbec první fotografie údajné nestvůry, která měla žít ve skotském jezeře. Na fotografii, která měla dost mizernou kvalitu, byl vidět jakýsi tvor mající dlouhé tělo, jež pluje po hladině jezera.

Nejznámější fotografie Nessie obletěla svět

O rok později vznikla ani nejznámější fotografie s bájnou Lochneskou vůbec. Pořídil ji britský lékař Robert Willson. Jeho fotografie, na níž je vidět stvoření s dlouhým krkem, okamžitě obletěla svět.

Ze skotského jezera se velmi rychle stal cíl turistů. Všichni totiž chtěli bájného veleještěra vidět.

K jezeru se začali sjíždět nejen milovníci záhad, ale také přírodovědci a mnoho dalších lidí. Někteří za účelem toho, aby spatřili lochnesku, jiní chtěli potvrdit, že vůbec existuje.

Lochneska rozdělila svět

Bájná nestvůra, jejíž fotografii by neznal jen málokdo, rozdělila svět na dvě poloviny. Někteří v její existenci zarytě věřili, jiní se ji zase ze všech sil snažili vyvrátit. K jezeru se proto sjížděli nadšenci z obou táborů.

Ti, kteří věřili, že existuje, dělali všechno pro to, aby to doložili a potvrdili. Naopak ti, kteří byli přesvědčeni, že je to lež, vynaložili maximum úsilí, aby tvrzení o existenci tohoto tvora vyvrátili a odhalili celému světu pravdu.

Někteří lovci byli pátrání po příšeře Loch Ness ochotni obětovat úplně všechno. Vzdali se práce i rodiny a trávili veškerý čas u jezera. Jako třeba Angličan Steve Feldman, který opustil své zaměstnání i přítelkyni a odstěhoval se do Skotska, kde po Nessie pátral dvacet čtyři let.

Byla to jedna velká lež

Už desítky let se za bájnou příšerou ke skotskému jezeru sjíždí tisíce a tisíce turistů. Ve skutečnosti ale žádná příšera v jezeře nežije. Ukázalo se totiž, že obě fotografie byly vlastně podvod.

Na první fotografii z roku 1933 autor zachytil pouze svého psa, který plave na hladině a v tlamě nese kus dřeva. Druhá fotografie vznikla cíleně a už od samého začátku byla jednou velkou lží. Jednalo se totiž o ponorku, k níž byl přidělán trup údajné nestvůry.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články