Oba pracovali v nemocnici. Oba měli pomáhat lidem od bolesti. Místo toho ale vraždili. Místa jejich činů, doba i provedení se liší. Přesto se jim oběma přezdívá Andělé smrti a jejich jednání je nevysvětlitelné.
Toto jsou příběhy německého zdravotního bratra Nielse Högela a amerického pomocného pečovatele Donalda Harveye. Oba mají na svědomí desítky smrtí. Oba se zapsali do dějin svých zemí jako sérioví vrazi, jejichž činy otřásly mnohými.
Niels Högel se přiznal k vraždě 100 lidí
Stal se nejhorším sériovým vrahem poválečného Německa. Když v roce 2003 zemřela na jednotce intenzivní péče v Delmenhorstu Brigitte Arndtová, její dcera měla podezření, že její smrt nebyla normální.
Po prošetřování se zjistilo, že jí byl skutečně podán lék gilurytmal, který ji usmrtil. A ten použil právě zdravotní bratr Niels Högel. Na základě této události začala policie vyšetřovat i další úmrtí v nemocnici a mnoho z nich s tímto zaměstnancem spojila.
Zjistilo se, že svou první vraždu provedl Niels už v roce 2000. Před soudem pak přiznal, že zavraždil až 100 pacientů. V roce 2008 byl odsouzen k sedmi rokům vězení, píše Mirror, podle kterého se prokázalo minimálně 85 vražd.
Donald Harvey se ve vězení dočkal smrti
Donald Harvey v 70. a 80. letech minulého století zavraždil v nemocnici ve Spojených státech celkem 37 osob. Pracoval na pozici pomocného pečovatele, místo aby pomáhal, využil svého postavení k tomu, že připravil mnoho lidí o život.
Harvey opakovaně tvrdil, že se nemocným pouze snažil pomoci od bolesti. V roce 1987 se přiznal k 37 vraždám výměnou za to, že nebude odsouzen k trestu smrti. Ve vězení se však nakonec smrti dočkal.
V roce 2017 tehdy čtyřiašedesátiletého vraha napadl spoluvězeň. Následkům potyčky nakonec Anděl smrti podlehl. Až do poslední chvíle prý Harvey trval na tom, že nikdy neprovedl nic špatného.
Lidem, které zabil, prý pouze pomáhal od dalšího utrpení. A to i přesto, že se prokazatelně mnozí z nich mohli zcela uzdravit.
Zdroj: Mirror, Insider, NPR, CBS News
Autor: Šárka Cvrkalová