Ada Blackjack: Týraná a ponižovaná a žena, která jako jediná přežila náročnou expedici

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ada Blackjack
Zdroj: Profimedia

Inuitská žena Ada Blackjack byla součástí expedice s cílem získat Wrangelův ostrov pro Kanadu. Došlo však ke katastrofě a skoro celá výprava zemřela. Ada přežila jako jediná a na arktickém ostrově strávila neuvěřitelné dva roky.

Wrangelův ostrov leží v drsných arktických podmínkách a je obklopen ledem. V roce 1921 sem dorazila expedice, které se zúčastnilo 5 lidí. O dva roky později z celé výpravy žil jen jeden člověk.

Ada byla jediná, která se rozhodla jet

Arktický průzkumník Vilhjalmur Stefansson zastával názor, že je třeba bojovat proti představě o nehostinné severní polární oblasti. Jak uvádí server History, propagoval oblast jako „přátelskou Arktidu“.

Ačkoliv se ostrov nacházel na ruském území, napadlo tohoto průzkumníka, že by jej mohl získat pro Kanadu nebo Spojené království. Představoval si, že by zde vznikla letecká základna.

Naverboval proto tři Američany a jednoho Kanaďana, aby se s ním expedice zúčastnili. Když výprava dorazila do Nome na Aljašce, chtěl zde Stefansson najmout Inuiťany, aby výpravu doprovázeli. Jediná, která v den odjezdu zůstala u lodi, byla Ada.

Na ostrově prožila peklo

Ada nesplňovala požadavky expedice, protože záměrem bylo, aby muže jejich doprovod naučil dovednosti pro lov a přežití.

Tyto dovednosti Ada neměla. Narodila se v roce 1898 v osadě Spruce Creek na Aljašce a její matka ji do vesnice Nome poslala, aby se naučila číst, psát a vařit jídlo „bílých lidí“. Ada si nakonec osvojila dovednosti ve výrobě kožešinových oděvů.

Vdala se v 16 letech, manžel ji však týral. Ze tří jejích dětí přežilo jen jedno, které žilo v sirotčinci.

Stefansson však neměl na výběr, a tak Adu vzal a nabídl jí 50 dolarů měsíčně. Pro Adu to byly potřebné peníze, proto s expedicí odjela.

Expedice úspěšně dorazila na Wrangelův ostrov a hned po příjezdu prohlásili její účastníci ostrov za britský majetek.

Postupem času mužům došlo, že Ada jim není moc prospěšná, a začali ji zešměňovat. Měli ji dokonce přivázat ke stožáru venku a vyhrožovali jí zbitím bičem.

Když však zima zesílila, všichni se semkli, aby přežili. Vyčkávali na léto a návrat lodi, ta se k nim ale kvůli ledové bariéře kolem ostrova nemohla dostat.

Záchranná loď nakonec dorazila

Čekala je tedy další zima na nepříznivém ostrově, kde měli problémy sehnat potravu, protože zvěř se odebrala na jinou část ostrova.

Tři z mužů se proto v lednu roku 1923 rozhodli vydat směrem na Sibiř, odkud by zavolali pomoc. Od té doby je už nikdo neviděl.

Ada se starala o posledního z výpravy, Lorna Knighta, který ale slábnul, a bylo na ni obstarat jídlo. Naučila se lovit a starala se o muže, jak nejlépe dovedla. Ten ji však ponižoval, nadával a obviňoval z nastalé situace.

Knight v červnu roku 1923 zemřel a Ada zůstala na ostrově sama. Živila se lovem a sběrem vajec.

Ke konci srpna toho roku se dočkala vytoužené záchrany, když se u ostrova objevila loď. Jednalo se o Harolda Noice, který byl společníkem Stefanssona. Doufal, že celou expedici najde naživu.

Ada se nakonec jako jediná dostala domů. Vzala svého syna Bennetta ze sirotčince a odvezla ho do Seattlu, kde mu vyléčili tuberkolózu.

Tato statečná žena zemřela v roce 1983 ve věku 85 let. Na náhrobku na hřbitově Anchorage Memorial Park Cemetery má napsáno „Hrdinka ostrova Wrangel“.

Její životní příběh zpracovala v roce 2004 Jennifer Niven v biografii Ada Blackjack: Opravdový příběh přežití v Arktidě.

Zdroje: History, Atlas Obscura

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články