Některé práce na zahradě jsou sice úsměvné, ale vysoce účinné. Mezi ně určitě patří ruční opylování květů. Jakmile totiž hmyz neodvede svou práci, nemusíte se dočkat vůbec žádných plodů. Existují plodiny, u nichž je to běžný problém. Zahradníci pak se štětečkem pobíhají po záhonu opylují květy, na něž včely pozapomněly. A ví moc dobře, proč to dělají.
Běžně se tato metoda používá u dýní nebo cuket. Může se totiž stát, že tyto tykve prostě nebudou plodit. Mají sice krásné květy, ale co naplat, když se pyl z toho samčího nedostane k samičímu.
Samčí pyl se musí dostat k samičímu. Ne vždy se o to včely postarají
Problém je v tom, že tykve mají zpravidla oddělený samčí i samičí květ s tím, že plody nám dají jen ty samičí. Aby se tak stalo, musí se pyl ze samčího přenést právě k samičímu.
V přírodě to vzaly na sebe šikovné včely, ale ne na všechny květy se dostane a ne za každého počasí jsou včely aktivní.
V takovém případě oprašte starý kufřík s výtvarnými potřebami, vyhraďte si kosmetický štětec třeba na oční linky, který nepoužíváte, či si jednoduše zajděte do papírnictví a pořiďte obyčejný štěteček.
Pak už je na vás samotné opylení. Tato mechanická, přesto jemná práce chce trochu citu a znalostí. K ničemu vám nebude, když samčí pyl přenesete na samčí květ a podobně. Musíte se je proto naučit odlišit.
Vezměte do rukou štětec
Samičí květy nerostou vzpřímeně, naopak jsou povislejší. Právě na ty budete chtít aplikovat pyl ze vzpřímených samčích květů, které rostou hojně a dříve než ty samičí.
Právě teď v létě by si včely a čmeláci na sladkém nektaru z květů rádi smlsli, ale někdy to kvůli deštivému počasí či doletové vzdálenosti zkrátka nejde. A tak nám nezbývá nic jiného, než vzít osud, tedy štětec, do vlastních rukou.
Takto můžete postupovat, pokud vám neplodí cukety, muškátová dýně či dýně hokkaidó, patizon i meloun.
Autor: Alice Konopásková