Jeho široké užití v kuchyni už jsme si osvojili. Přidáváme ho do salátů, k masu, polévek, pečeným bramborám či karbanátků. Je už tradičně spojený se zvěřinou a rybami. Jenže rozmarýn nám tohoto nabízí mnohem víc. Jeho účinky se využívají mimo jiné ke stimulaci růstu vlasů.
Aromatický rozmarýn znali už staří Řekové, kteří ji zasvětili ji bohyni Afroditě. My jej pěstujeme na zahradě, a když se nám daří, může dosahovat i výšky jednoho až tří metrů. Hoví si na teplých místech, kde není příliš větrno, na částečně písčité půdě. V dubnu a v září pak kvete.
Prokrvuje pokožku hlavy a stimuluje růst vlasů
Výzkumy ukázaly, že rozmarýn zpomaluje stárnutí, má antioxidační účinky a posiluje krevní oběh. Díky obsahu flavonoidů posiluje rovněž i cévy a zlepšuje průtok krve. A právě proto je vhodný při problémech s pokožkou hlavy.
Tím, že extrakt z rozmarýnu podporuje průtok krve právě do pokožky hlavy, dochází k lepšímu prokrvení a stimulaci růst vlasů. Také zabraňuje tvorbě lupů a plešatosti celkově. Dokáže oddálit šedivění vlasů, jež posiluje a zpevňuje.
Na vlasy a vlasovou pokožku se nejčastěji používá rozmarýnový olej. Velmi často se pro svou sílu ředí a je doporučováno jej použít jen v malém množství. Přidejte pár kapek do svého šampónu a vlasy umyjte jako obvykle.
Pokud jej budete chtít aplikovat zvnějšku, zřeďte jej nějakým jiným olejem, například slunečnicovým nebo olivovým. Smíchané dohromady je pak můžete aplikovat na vlasy jako zábal, jenž oživí vaši přirozenou barvu vlasů. To funguje ale u tmavších brunetek.
Zlepšuje paměť a zmírňuje bolest hlavy
Rozmarýn ale může pomoci i s dalšími neduhy. Zlepšuje paměť, zmírňuje bolest hlavy, má pozitivní dopad na trávicí trakt a játra a působí močopudně.
Aby toho nebylo málo, má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, takže se pár kapek oleje z něj může použít k léčbě akné či dezinfekci ústní dutiny.
Rozmarýn také ulevuje namáhaným svalům. Ženy oceňují i to, že dokáže zmírnit menstruační bolesti.
Autor: Šárka Blahoňovská