Kukuřice je variabilní obilovina, již milovali už indiánské kmeny. Poslední dobou jí vzrostla obliba nejen v podobě popcornu, ale také ve formě mouky na zahušťování pokrmů či jako příloha. Všechny tyto dobroty si můžete vychutnat dvojnásobně, pokud vysejete kukuřici i na své zahradě.
Nejoblíbenější odrůdy kukuřice jsou bezesporu ty sladké. Je ale samozřejmě na vás, jakou si vyberete.
Na popcorn i mouku
Dbejte na to, že ne každý typ je vhodný pro určité zpracování. Z jedné nenamelete tak pěknou mouku jako z jiné. Například odrůda Reventador je dobrá právě na popcorn. Všechny bez rozdílu mají rády dostatek vláhy, živin a sluníčka.
Máte-li na zahradě kvalitní půdu, určitě se bude kukuřičným klasům dařit. Semena můžete zasít ještě teď přímo, na předpěstování se u této plodiny příliš nehraje.
Sejte do hloubky tří až sedmi centimetrů v blocích minimálně po čtyřech řadách. Nezapomínejte rostliny okopávat, jelikož mají mělké kořeny.
Sklízet můžete, až budou palice v tak zvané voskově mléčné zralosti. To znamená, že po propíchnutí zrna začne vytékat mléčná tekutina. Poté se můžete těšit třeba z grilovaných kukuřičných klasů potřených máslem a posypané solí.
Prospěšné látky a využití v kuchyni
Po sklizni kukuřici hned zpracujte nebo zamrazte na pozdější využití v kuchyni. Vyloupaná zrna můžete použít do polévek, kaše nebo jako součást zeleninových směsí. Výborná je klasická kukuřičná kaše, kterou s můžete připravit ve slané i sladké variantě.
Kukuřice nejen výborně chutná, ale je i zdravá. Obsahuje velké množství prospěšných vitaminů a minerálů. Nezanedbatelný je výskyt vitaminů skupiny B a nenasycených mastných kyselin.
Tělu je prospěšná také proto, že posiluje srdeční činnost a udržuje hormonální rovnováhu. Je močopudná a říká se, že pomáhá při střevních potížích. Posiluje funkci ledvin a je rovněž dobrým zdrojem vlákniny a bílkovin. Její zařazení do zdravého jídelníčku i při dietě je tedy víc než vítané.
Autor: Šárka Blahoňovská