Po dešti se vyrojilo mnoho slimáků a hlemýžďů. Poradíme vám, jak ubránit svou úrodu

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
stop sneci
stop sneci

Vlhká půda přeje slimákům a hlemýžďům, kteří se chystají smlsnout na listech vaší zeleniny a salátu. Od května do července mají žně a jsou postrachem nejedné zahradnice. Poradíme vám, jak docílit toho, aby vám po dešti na zahradě ještě něco zbylo.

Postavte jim něco do cesty

Pokud ještě nestihlo napršet a na vaši zahradu se už stihlo pár slimáku schovat, zkuste nevítaným plžům terén ztížit. Vápno, popel, piliny, ostré kamínky a předměty je donutí vydat se jinudy.

Až naprší, už to ale nebude tak efektivní. Za vlhka raději vytáhněte těžší kalibr – jehličí, větve, písek nebo rozdrcené vaječné skořápky, jež vám zároveň půdu dobře pohnojí. Poslouží i zapíchnuté plastové vidličky v záhoně, přes něž plži nepolezou. Hrbolaté zídky a obrubníky jsou také něco, co slimáky a ostatní neláká překonat.

Znemožněte jim úkryt

Hlemýždi se neschovávají jen do své ulity, ale rádi si zalezou mezi nářadí, poházené dřevo nebo listí. I z tohoto důvodu je důležité trávu pravidelně sekat, a nedat tak těmto škůdcům důvod u vás zůstávat. Pokud budete dbát i na pravidelnou ranní zálivku a záhonky vám do večera oschnou, plžům, kteří jsou nejaktivnější večer a v noci, se u vás nebude tolik dařit.

Chyťte je do pasti

Máte-li pozemek už slimáků plný, nezbude vám nic jiného, než se pustit do radikálnějšího řešení. Buď se odvážíte a seberete je ručně, nebo můžete počkat, až se chytí do vámi vyrobené pasti. Nalijte do misky nebo PET lahve s vyříznutým otvorem pivo a umístěte ji do země. Slimáci se v něm utopí. Stejně fungují i kvasnice smíchané s vodou.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články