Pěstování zeleniny a jiných plodin přímo na kompostu není tolik obvyklé, ale ne nereálné. Určitě se vám stalo, že se vám na něm kromě plevelu náhodou daří i užitečným rostlinám. A právě na to se teď podíváme.
V první řadě je potřeba říct, že přímé kompostování by rozhodně nemělo nahradit pěstování v záhonech. I tak lze ale některé plodiny na kompost vysázet, aby se vám později bohatě odměnily.
Různé druhy dýně
Zeleninou, která často vyroste na kompostu bez vašeho přičinění, je dýně. Důvodem jsou její semínka, jež se na kompost dostanou ze zbytků z vaření nebo z jídla. Na kompostu se daří jejím různým druhům, dokonce vám tam může vyrůst i zajímavý hybrid.
Tato rostlina je velmi houževnatá, a pokud se jí nezbavíte hned v zárodku, můžete se těšit na velké plody. Zkuste vysadit třeba dýni Hokkaido nebo máslovou. Teď po třech zmrzlých je na to ideální čas.
Nejen cuketám a okurkám se bude dařit
Na kompostu se bude dařit i cuketám. Obzvlášť na tom, který si vypipláte, a tak bude obsahovat velké množství živin. Když občas zaprší a bude svítit dostatek slunce, je velká šance, že se budete těšit ze šťavnatých cuket.
Asi nebude překvapením, že takové podmínky jsou vhodné i pro lilek, takže pokud jste milovníky středozemní kuchyně, neměla by ani tato zelenina na tomto kompostu chybět.
Podobně jsou na tom okurky a melouny. I ty hravě zvládnou růst na kompostu. Pokud si to však chcete pojistit, pokryjte kompost vrstvou zeminy, aby se z něj stal přednostně zdroj tepla a poté až zásobárna živin.
Není plevel jako plevel
Mimořádné prostředí poskytuje kompost pro brukvovité rostlin, velké množství z nich ale považujeme za plevel. Nicméně rostliny, jako jsou ředkev, řeřicha nebo křen rozhodně nejsou k zahození, naopak. Taková ředkev je považována za jednu z prvních užitkových rostlin a v nejen v české kuchyni má pevné místo.
Autor: Šárka Blahoňovská