Mít krásnou a udržovanou zahradu si přeje snad úplně každý. Velice důležitý je výběr květin, které udělají parádu, a my se dnes podíváme na květinu, kterou rozhodně znáte. Znáte ji však i v netypické barevné podobě?
Černé květiny působí doopravdy magicky. Pokud se na vaší zahradě objeví s jarem i černé rostlinky, vypadá to doopravdy nádherně. A přesně tuto barvu rostlin milují květinoví návrháři, kteří černé květiny používají úplně každý den.
Existují černé tulipány?
Odpověď zní ne. Ve skutečnosti nemohou být žádné květiny v přírodě úplně černé, většinou jsou velice tmavě fialové. V květinách se jednoduše nenachází žádný černý pigment, ale vzhled černé lze vytvořit s vysokou koncentrací různých tmavších pigmentů.
Ačkoli jsou černé tulipány relativně vzácné, existují fantastické odrůdy. Vytvoření jakékoli nové a trvanlivé odrůdy tulipánu je v zahradnickém obchodě považováno za triumf. Proces šlechtění tulipánů je doopravdy náročný, a ne každý ho zvládne.
Tulipány jsou pěstovány nejen pro barvu, délku a tvar, ale také pro vlastnosti jako pevnost listů a odolnost vůči chorobám. Zajímavé je, že tulipány ne vždy dodržují Mendelův zákon genetiky. Dva červené tulipány mohou plodit další v široké škále barev, jako je žlutá, růžová, bílá, pruhovaná a další.
Historie ze světa tulipánů
Nejstarším a nejznámějším černým tulipánem byl „La Tulipe Noire“, který se objevil v roce 1891 a bohužel se již nevyrábí. Tulipán s názvem „Queen of Night“ se objevil v roce 1955 a stále ho na trhu seženete. Tulipánová královna je skutečně nádherná a měl by ji vyzkoušet úplně každý nadšenec do tulipánů.
Kromě těch nejslavnějších najdete v obchodech i velké množství jiných tulipánů. Mezi ty zajímavé patří tulipán s názvem „van Gogh“, který byl pojmenován po jednom z nejslavnějších holandských malířů. Malíř by byl nepochybně velmi hrdý na to, že po něm byla pojmenována tak krásná odrůda.
A jaké tulipány plánujete pěstovat na své zahrádce vy? Budou to klasické žluté a červené tulipány, nebo se rozhodnete vyzkoušet některou ze speciálních odrůd?
Zdroj: Thursd
Autor: Štěpán Pacík