Hřib žlutomasý neboli babka je jedlá houba, kterou v lese spolehlivě poznají i děti. Jedná se o jeden z nejčastěji sbíraných hub u nás a oblíbenou surovinu do smaženice. Jenže je to teprve nedávno, co se ukázalo, že existují případy, kdy si pochutnávat na babce není zrovna vhodné. Dokáže totiž vytvořit vhodné prostředí pro parazitickou houbu.
Parazit vytváří na hřibech bělavý povlak
Příčinou těchto tvrzení je nedohub zlatovýtrusný. Jedná se o parazita, jenž si hoví právě na hřibech. Prostředí babky se mu obzvlášť líbí, protože mu vyhovuje už od začátku, takže babky dokáže napadnout v raném stádiu.
Postupem času vytvoří na klobouku této houby nevzhledný bělavý povlak, který připomíná plíseň a pak žloutne. Nejedná se o nic hezkého a i nezkušený houbař by si takovou babku domů v košíku ke zpracování neodnesl.
A to je právě ten vtip. Pokud nebudete sbírat viditelně napadené, shnilé a jinak poškozené babky, nemůže se vám nic stát.
Vzhled napadené babky vás od sběru zaručeně odradí. Obavy nejsou na místě
Čím více je houba napadená, tím více toxinů obsahuje. Zpravidla bývá i červivá, prasklá a nacucaná vodou, takže svým vzezřením správně odradí nejednoho člověka od sběru.
Samozřejmě jedovaté látky vytvořené parazitickým nedohubem může obsahovat i houba na první pohled krásná a zdravá.
Bude se však jednat o tak zanedbatelné množství, že si s ním naše tělo hravě poradí. Opravdu tedy není na místě se obávat vážných nemocí, nebo dokonce smrti.
I v případě babek tedy suma sumárum platí, že sbíráme jen zdravé nečervivé kusy, které zpracujeme co nejdříve. Nejvhodnější je sběr mladých plodnic ,u nichž je riziko napadení parazitem o něco menší.
Sušení se příliš nedoporučuje, protože houba může při kolísání teploty nabírat vzdušnou vlhkost, čímž zase vytvoří ideální prostředí pro parazitické houby. Do smaženice je ale dobrou volbou.
Autor: Alice Konopásková