Houbě nesmrtelnosti parazitující na bříze jsou přisuzovány zázračné schopnosti

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
chaga sibirska
chaga sibirska

Pojem chaga sibiřská je pro mnoho lidí jednou velkou neznámou. Někteří o něm dokonce vůbec nikdy neslyšeli – a kdo ví, možná mezi ně patříte i vy. Chaga sibiřská neboli rezavec šikmý je dřevokazná houba, kterou můžete vidět parazitovat nejčastěji na břízách či jiných stromech.

Chaga sibiřská parazituje na stromech zejména ve studených severních oblastech Evropy, Severní Ameriky a Asie. Na pohled připomíná výrůstek mající barvu spáleného dřeva.

Je označována jako houba nesmrtelnosti

Člověk by na první pohled řekl, že jde o parazita, což je vlastně pravda. Tato dřevokazná houba skutečně na stromech parazituje. Těžko se pak uvěří tomu, že je chaga sibiřská přezdívána jako houba nesmrtelnosti.

Mimo jiné jsou této houbě přisuzovány i zdravotní přínosy. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že má rezavec šikmý až zázračné účinky na naše zdraví.

Houba, která podporuje náš imunitní systém

Co této houbě rozhodně nelze upřít, jsou pozitivní přínosy pro náš imunitní systém. Měli byste vědět, že v sobě obsahuje významnou složku známou jako betulin. Je to důležitý antioxidant. Tento antioxidant chaga sibiřská získává z kůry břízy, na které (jak již bylo řečeno) parazituje.

Kromě této látky obsahuje houba ještě několik dalších. Právě díky nim je podporou pro náš imunitní systém, který látky aktivují, a pomáhají tak tělu zvládat infekce a likvidovat zánětlivé procesy.

Dokáže snížit hladinu krevního cukru

Někteří odborníci se pustili do pokusů, při kterých pacientům pravidelně tuto houbu podávali. Po určité době se přišlo na to, že rezavec šikmý pozitivně ovlivňuje množství cukru v krvi.

Kromě toho snižuje špatný cholesterol, takže působí jako prevence proti vzniku srdečních onemocnění. Protein obsažený v této houbě snižuje srážlivost krve a tím snižuje riziko cévních onemocnění.

Je to prevence proti rakovině?

Rakovina je strašák, který děsí muže i ženy bez rozdílu věku. Není se čemu divit, že se stále hledají způsoby, které by mohly tohle onemocnění potlačit, nebo mu v tom lepším případě úplně předejít. Podle některých lékařů může být jednou z možností prevence také chaga sibiřská.

Zajímavostí je, že v oblastech, kde se tato houba vyskytuje, je využívána k léčbě nejen rakoviny, ale například i tuberkulózy.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články