Stačí vám pouze čtyři ingredience a budete mít domácí slaný karamel, který můžete využít na vánoční cukroví, sušenky, zmrzliny či různé koláče. Nadchlo vás to? Tak pokračujte ve čtení a my vám prozradíme recept.
Opravdu vám nelžeme – na slaný karamel budete potřebovat pouze cukr, máslo, smetanu a sůl. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak suroviny proměnit v domácí slaný karamel.
Recept oblíbený i za velkou louží
Na webových stránkách Sally´s baking recepies, které jsou zaměřené zejména na pečivo a koláče, patří tento recept mezi 10 nejoblíbenějších. A je k tomu jasný důvod.
Slaný karamel je totiž sladký, lepkavý, máslový a chutná famózně se vším, k čemu se přidá. Co budete potřebovat? Hlavně kvalitní suroviny.
Na amerických webech najdete mnoho různých receptů, které však vyžadují sirupy dostupné na trzích v USA, které by zde nemusely být tak snadno k dostání.
Zamířili jsme proto na české weby a vybrali pro vás recept ze serveru Na skok v kuchyni. K výrobě domácího slaného karamelu budete potřebovat 200 g cukru krupice, 80 g másla, 120 ml smetany, 1 lžičku soli a vanilkový extrakt.
Co se smetany týče, použijte minimálně 30%, ideálně klidně 40%. Pro jistotu ještě dodáme, že máslo nesmí být solené.
Postup na přípravu
Základem přípravy domácího karamelu je karamelizace. Do hrnce nasypte cukr a míchejte, dokud se nerozpustí. Všechny weby s recepty na slaný karamel se shodují v tom, že je ideální použít dřevěnou vařečku. Některé servery také radí přidat k cukru trochu vody, aby proces rozpouštění proběhl lépe. Vody však dejte opravdu málo.
Poté, co se cukr rozpustí, přidejte máslo pokojové teploty a metlou jej vmíchejte do vzniklého karamelu. Ačkoliv ze začátku budete mít pocit, že se tyto dvě suroviny nikdy nespojí, proces ale nakonec trvá jen zhruba 2–3 minuty.
Ke vzniklé směsi za stálého míchání přilejte smetanu. Nakonec přidejte sůl a pár kapek vanilkového extraktu.
Slaný karamel je hotový, ale je možné, že vám v něm zůstaly nějaké hrudky. Ty v něm vůbec nevadí a do sklenic jej přelijte přes sítko.
Někteří sklenici zavírají hned ještě s teplým karamelem, jiní nechávají karamel nejprve vychladnout. V tomto ohledu jsme nikde nenašli důvod, proč by jedna varianta měla být lepší než druhá, a proto je zcela na vás, jak budete postupovat.
V uzavřené sklenici v lednici vydrží slaný karamel 2 měsíce, ačkoliv tak dlouho tam nejspíš nebude, protože si jeho chuť jistě zamilujete a budete ho používat velmi často.
Zdroje: Sally´s baking recepies, Na skok v kuchyni, Live well bake often
Autor: Soňa Jiroutová