Flódni a štědrák jsou názvy pro dva velmi podobné koláče, kterých stačí kousek, abyste byli plní. Náročností přípravy připomínají spíše dort, ale ve výsledku nebudete litovat. Ačkoliv jsou recepty v něčem odlišné, oba dezerty se pečou na Vánoce a mají původ na východě.
Nejdříve vám představíme oba koláče a vysvětlíme rozdíl mezi nimi. Následně se můžete těšit na dva recepty.
Stejné, přesto jiné
Nejdříve se tedy zaměříme na vysvětlení, o jaké koláče se jedná. Jejich základem je tvaroh, mák, povidla, jablka a ořechy. Nejspíše tedy chápete, proč se jednomu z koláčů říká štědrák.
Štědrák je původem ze Slovenska. Jednotlivé vrstvy kynutého těsta jsou spojované tvarohem, povidly, ořechy či třeba marmeládou.
Oproti tomu flódni pochází z Maďarska a je to typická součást židovské kuchyně. Židé jej jedí na židovský svátek zvaný Jom kipur (Den smíření) a základem je křehké těsto.
Náplně jsou pak již stejné. Makovou si vyrobíte ze 125 g mletého máku, 140 ml plnotučného mléka, 1 lžíce rumu a 2 lžic cukru.
Na tvarohovou náplň potřebujete 250 g tvarohu, 1 lžíci mléka, 1 žloutek a 1 lžíci cukru.
Dále můžete udělat jablečnou náplň ze 2 jablek, půl lžíce citronové šťávy a 1 lžíce cukru. A nesmíme zapomenout ani na ořechovou náplň ze 125 g mletých ořechů, 70 g medu a 1 lžíce mléka.
Štědrák
Jak jsme již uváděli, tak základem je kynuté těsto, na které si dle receptu od Apetitu připravte následující suroviny: 125 ml mléka, 7 g droždí, 55 g krupicového cukru, 1 žloutek, 1,5 čajové lžičky vanilkového extraktu, 340 g hladké mouky a 2 špetky soli.
Vlažné mléko smíchejte se 125 ml vlažné vody, přidejte droždí a nechte vzejít kvásek. Tento proces trvá přibližně 5 minut.
Mezitím si prošlehejte v jedné míse máslo, žloutek a vanilku, ve druhé míse pak mouku, cukr a sůl. Poté vše smíchejte dohromady a vypracujte měkké těsto. Nechte přikryté na teplém místě vykynout alespoň 1 hodinu.
Nyní tedy máte potřebný základ na koláč. Těsto si rozdělte na několik stejných dílů dle počtu náplní a nezapomeňte přidat 2 vrstvy navíc – podkladovou a horní.
Do vymazané kulaté formy nyní dávejte vždy těsto a na něj různé náplně, jejichž recepty jsme vám napsali výše. Určitě nezapomeňte na tvaroh, dále pak ořechovou náplň, marmeládu, povidla, mák…
A nyní stačí jen upéct v troubě předehřáté na 190 °C a máte štědrý koláč pro návštěvy.
Flódni
Jediným rozdílem u flódni je těsto, díky němuž je tento koláč jednodušší. Těsto není kynuté, ale křehké.
Budete na něj dle serveru Culina Botanica potřebovat: 320 g hladké mouky, 130 g moučkového cukru, citronovou kůru, půl lžičky vanilkového extraktu, 150 g másla a 2 vejce.
Nejdříve smíchejte sypké suroviny a navrch dejte na kostičky nakrájené máslo. Lehce vše smíchejte a přidejte 1 vejce a vanilkový extrakt. Poté vypracujte těsto a následný postup je již stejný jako u štědráku. Střídáte těsto a jednotlivé náplně.
A nebojte, na druhé vejce jsme nezapomněli. To rozšlehejte a upečený koláč jím potřete.
Přejeme vám dobrou a štědrou chuť!
Zdroje: Culina Botanica, Apetit, Buchta v troubě
Autor: Soňa Jiroutová