Pokud si chcete dopřát tradiční pokrm ze Slovácka, je krajanec určený právě pro vás. Tato slaná buchta dříve sloužila jako příloha místo dnešních knedlíků. Dnes se servíruje jako pohoštění například k vínu.
Krajanec je známý zejména v jihovýchodní části Moravy. V dřívějších dobách se podával k omáčkám, ale také jako svačina na cesty.
Tradiční pokrm si zasloužil místo v kuchařce
V roce 2014 byl vydán druhý díl Kuchařky tradičních pokrmů na Slovácku, jejíž součástí byl mimo jiné i recept na tradiční krajanec.
„Region Slovácko se dlouhodobě věnuje regionálním lidovým řemeslům a jejich neodmyslitelnou součástí je právě také gastronomie,“ sdělil tehdy pro Slovácký deník Květoslav Tichavský a zdůvodnil vydání již druhého dílu.
Součástí druhého dílu jsou recepty, které jsou méně dohledatelné a tvůrci je sesbírali z celého Slovácka. Základem těchto receptů jsou tradiční suroviny a ojedinělé zpracování.
Krajanec si své místo v této publikaci bez pochyb zaslouží a my vám nyní představíme dva recepty, abyste si jej také mohli vyzkoušet.
Recept na škvarkový slovácký krajanec
Jak to tak u receptů bývá, i krajanec má několik variant. My vám představíme dvě z nich. Prvním je krajanec se škvarky ze zmiňované kuchařky.
Připravte si 500 g hladké mouky, 250 g mletých škvarků, 250 ml zakysané smetany, půl balení kypřicího prášku, 1 polévkovou lžíci soli, kmín a 1 vejce.
Uvedené suroviny kromě vejce smíchejte a vypracujte těsto, ze kterého vyválejte 1 cm tlustý plát. Ten přehněte a opět vyválejte. Takto to zopakujete ještě dvakrát.
Takto překládané těsto pak položte na plech, propíchejte vidličkou a posypte kmínem. Pečte přibližně 15–25 minut při 180 stupních. Na závěr ještě upečený krajanec potřete rozmíchaným vejcem.
Na serveru České televize si můžete prohlédnout výrobu škvarkového krajance na videonávodu. Recept je však náročnější a vyžaduje dvě těsta.
Krajanec z podmáslí
Druhým receptem je pak krajanec z podmáslí, na který budete potřebovat 120 ml podmáslí, 230 g hladké mouky, 90 g vepřového sádla, 1 lžičku jedlé sody, kmín a půl lžičky soli.
Mouku smíchejte s jedlou sodou, přilijte podmáslí, přidejte sádlo a sůl a vypracujte nelepivé těsto. Těsto následně rozdělte na dva kusy, rozválejte dva pláty a oba pomažte lžičkou rozpuštěného sádla.
Takto pomazané pláty srolujte a vyválejte z nich následně 2 placky o průměru cca 20 cm. Nožem pak udělejte do těsta příčné zářezy, posypte solí, kmínem a pečte při 200 °C zhruba na 15 minut.
Dobrou chuť!
Zdroje: Slovácký deník, Česká televize, Klasické recepty
Autor: Soňa Jiroutová