Rozinky lze udělat i doma. Budou šťavnaté a bez oxidu siřičitého

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vino Rozinky
Zdroj: Profimedia

Když vejdete do většiny supermarketů, dříve či později narazíte na regál se sušeným ovocem. Možná vám tak přijde zbytečné si jej sušit doma. My vám však zaručujeme, že například takové hrozny, které si usušíte doma v sušičce ovoce, budou mnohem chutnější a zdravější než ty kupované.

V dnešní konzumní době člověk během chvilky sežene téměř jakoukoliv potravinu. I přesto se lidé stále častěji vrací takzvaně zpátky ke kořenům a jídlo se snaží spíše než ze supermarketů kupovat přímo u zdroje či se jej pokouší vyrobit v domácích podmínkách.

Bez chemie a chutnější

To je i případ sušeného ovoce. Domácí sušičky nabývají v poslední době na oblibě a vlastně se není co divit. Domácí sušení má totiž řadu výhod. Zkoušeli jste někdy například takové domácí sušené rozinky? Rozdíl obvykle poznáte na první ochutnání. Domácí rozinky bývají šťavnatější, měkčí a vláčnější, ale jsou také zdravější.

Jak upozornil Rudolf Náprstek, předseda sdružení Zdravá potravina na webu Lidovky, drtivá většina sušeného ovoce v obchodech je ošetřena oxidem siřičitým. Ten plody zakonzervuje, a navíc u nich postupem času nedojde ke změně barvy. To vy ale u vlastnoručně vyrobených rozinek určitě nepotřebujete.

Sušení půjde lépe s narušenou slupkou

A jak tedy na luxusní domácí rozinky, které se stanou ozdobou každého vánočního i nevánočního sladkého pečiva? Způsobů je hned několik.

V první řadě je potřeba vybrat zdravé bobule, ty odstopkovat a důkladně proprat ve vodě. Poté je třeba alespoň částečně narušit slupku vinných bobulí.

Blog decoDoma radí víno vložit do vroucí vody a nechat ho tam přesně třicet vteřin. Poté byste měli bobule přemístit do připraveného kastrolu s 2 litry studené vody a 2 čajovými lžičkami kyseliny citrónové a tam je ponechat asi 10 minut.

Veronika Poláčková na webu Žijeme homemade zase doporučuje hroznové víno povařit celou minutu, poté bobule přesunout do misky se studenou vodou a ledem. Na 1 litr vody vám bude stačit asi 10 kostek ledu.

Dále už je postup stejný. Bobule poté osušte a naskládejte do sušičky. Můžete je dát velmi blízko k sobě, neboť se budou velmi rychle zmenšovat.

Prvních 12 hodin neotevírat

Teplotu sušičky nastavte na 60 °C a nechte ji běžet bez přestávky alespoň 12 hodin bez toho, abyste ji otevírali. Po uplynutí této doby můžete plody zkontrolovat, usušené ovoce vyndat a proházet patra. Následně můžete teplotu snížit na 55 °C, při které budete sušit dalších 12 hodin.

Poté už by měla být drtivá většina plodů usušena. Můžete je zkusit promnout mezi prsty. Neměli byste cítit už žádnou šťávu. Při ochutnání by ale měly být rozinky stále vláčné.

Nakonec už stačí nechat vaše domácí rozinky odpočinout při pokojové teplotě. Ideální na skladování je skleněná nádoba s pevným víčkem, která vám zajistí, že se do vašeho výrobku nedostanou nějací nezvaní hosté, jako jsou například potravinoví moli.

Zdroj: DecoDoma, Žijeme homemade, Lidovky

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články