Pochoutka jménem pagáče pochází původně z Maďarska, ale zabydlela se na Slovensku a na Moravě, kde je velmi oblíbená. Jedná se vlastně o škvarkové placky, které se hodí například k pivu nebo se podávají se zelím.
Pagáče nemají zcela přesný český ekvivalent, a lze je tak najít například pod názvem placičky nebo škvarkové placky. Na Valašsku jsou to ale prostě pagáče.
Oblíbenější než chleba
Pagáčky jsou pečivo, které má tvar placek a nepotřebujete na něj žádnou formu. Pro mnoho lidí jsou spojené zejména se špekem, ale jak se uvádí v pořadu Špetka Valašska od Televize TVS, dělaly se například i z brambor.
Pekly se na peci, v troubě či na sporáku a těšily se velké oblibě, protože byly rychleji upečené než chleba. Takže je měly děti jako svačinu do školy.
Příprava pagáčů
Vybrali jsme pro vás recept zveřejněný na serveru Český rozhlas České Budějovice, který prozradil Petr Stupka. Počítejte s tím, že příprava pagáčů zabere 2–3 hodiny.
Potřebovat budete 150 gramů hladké pšeničné mouky, 120 gramů pohankové mouky, lžičku soli, lžičku cukru, půl lžičky prášku do pečiva, 1 vejce, lžíci octa, 50 gramů vepřového sádla, 120 gramů pokrájených škvarků, 200 gramů zakysané smetany, 100 gramů másla, sůl a kmín.
Připravte si mísu, vložte do ní všechny suroviny kromě másla a vejce a důkladně promíchejte. Vytvoříte tak těsto, které rozválíte a potřete rozpuštěným máslem.
Takto připravené těsto několikrát přeložte a v sáčku nechte odpočívat v lednici alespoň po dobu jedné hodiny.
Odležené těsto opět vyválejte, vytvořte potřebné tvary (je to zcela na vás), povrch potřete rozšlehaným vejcem a posypte kořením. Můžete přidat i nějaká semínka.
Připravené placky naskládejte na plech a dejte péct při 170 stupních dozlatova.
Dle receptu z pořadu Špetka Valašska není třeba těsto válet, ale stačí v ruce vytvořit placky. Recept je odlišný od toho, který jsme zde zveřejnili my, a můžete si tak vybrat ten, který vám vyhovuje více.
Zdroje: YouTube, Český rozhlas České Budějovice, Maková panenka
Autor: Soňa Jiroutová