Nejznámějším italským pokrmem je bezpochyby pizza. Do její přípravy se minimálně jednou za život pustí každý. Víte, jaké jsou nejčastější chyby při jejím zpracování?
Těsto jako základní stavební kámen
Základem je dobré těsto. Jedná se o stavební kámen celé pizzy. Nebojte se tedy do něj přidat trochu koření. Oregano, bazalka nebo třeba sušený česnek můžou celkové chuti pizzy hodně přidat.
S předpřipraveným těstem z obchodu nebo domácím, které leželo v ledničce, se velmi špatně pracuje. Je hodně ztuhlé a připravit z něj dokonalou placku je těžké.
Často se tak stává, že těsto přepracujete a pak je z něj tuhá placka, která se špatně kouše. Proto je nejlepší ho nechat pár minut ležet na lince, aby získalo pokojovou teplotu a lépe se s ním pracovalo.
Další chybou při zpracování těsta je používání válečku. Snadno se jím těsto přepracuje a vytratí se bublinky vzduchu, které přispívají k jeho lehkosti.
Lepší je těsto natáhnout za pomoci pěstí nebo prstů. Dávejte ale pozor, aby nebylo tenké až příliš. Tíhu všech surovin a sýra by pak nemuselo vydržet. Ideální je tloušťka kolem půl centimetru.
Příliš mnoho surovin
Když už se do přípravy pustíte, zkuste to opravdu poctivě a připravte si i vlastní rajčatový základ. Kupované mají zbytečně moc přísad, které pizze uškodí. Zlaté pravidlo, že méně je více, platí i při přípravě pizzy.
Vyhněte se tedy přílišné kreativitě a snažte se chutě vyvážit. Například slané a uzené prosciutto se dobře pojí s jednoduchou oblohou z rukoly.
Další chybou může být nedostatečná příprava surovin na pizzu. Brokolici, květák nebo maso nezapomeňte vždy předvařit, aby byly hotové zároveň s celou pizzou.
Nepřehánějte to ani se sýrem. Jeho přílišné množství pizzu promění na tučný a nepoživatelný koláč, pod jehož tíhou se i těsto rozpadne.
Chyby při pečení
Vynálezem usnadňující nejen pečení, ale také umývání plechů, je pečicí papír. Právě ten ale pizzu připraví o křupavou spodní stranu.
Nedovolí jí se pořádně zahřát a vypéct na těch správných místech. Vyzkoušejte raději plech řádně potřít olejem nebo použít pečicí kámen, na nějž těsto opatrně přenesete.
Nebojte se teploty. V klasické troubě je pro přípravu pizzy málo tepla, zkuste ji proto rozpéct co nejvíce.
Pokud má i funkci grilu, buďte odvážní a na chvilku ji zapněte.
Snažte se také odolat pokušení vytáhnout pizzu z trouby hned, jak začne vonět.
I když se může zdát, že sýr i všechny ingredience jsou propečené, zakousnutí do syrového těsta není nic pro gurmány.
Vyplatí se čekat a pizzu v troubě raději nechejte o pět minut déle, než si myslíte, že je potřeba. Dobrou chuť.
Autor: Karolína Stoczková