Křesné placky, křeháčky, křesné pekáče, hnětánky, přesné pagáče, přesňáky, krajance, loupané pagáčky – tyto nenápadné placky nasbíraly dlouhou řadu různých názvů. Seznam ingrediencí potřebných k jejich přípravě je naopak velmi krátký.
Původně se pro tyto prosté placky používalo označení „křesné“, později „přesné“ neboli přesňáky. Název „křesné“ odkazoval na křesnou mouku, ze které se placky dělaly.
„Křes znamená přerovnání pracovní plochy opotřebených mlýnských kamenů a jejich opětovné narýhování,“ najdeme na portálu Královéhradeckého kraje. První namletá mouka po „nabroušení“ mlýnských kamenů se pak nazývala „křesná“. Kromě obilné mouky se placky pekly také z kukuřičné či pohankové mouky.
Recept na základní těsto
Nekynuté křesné placky se připravují na stejném principu jako indický chléb naan nebo španělské tortilly. Na základní těsto budete potřebovat pouze hladkou pšeničnou mouku (můžete zkusit i jiné druhy), vodu (v pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli doporučují 350 ml vody na 1 kg mouky) a sůl.
Na vál nasypte kopeček hladké mouky se špetkou soli. Do mouky udělejte důlek, vlijte do něj vodu a vypracujte těsto. To poté rozdělte na několik dílů, z nich vyválejte placky a pečte na sucho z obou stran na plotně, pánvi s těžkým dnem nebo na litinovém tálu. Můžete také vyzkoušet variantu, v níž vodu nahradíte mlékem.
Recept na křesné placky se zakysanou smetanou
O něco bohatší recept najdeme na webu Top recepty. Potřebovat na něj budete 400 g hladké mouky, 200 ml zakysané smetany, 100 g másla, 1 žloutek, cukr podle chuti, sůl a máslo na potření.
Z ingrediencí zadělejte těsto (můžete jej potřít máslem) a rozdělte ho na 4 díly. Z nich vyválejte 4 placky tak, aby se vešly vedle sebe na plech, a můžete je znovu potřít máslem. Pečte v troubě předehřáté na 175 °C a během pečení placky jednou obraťte.
Zdroj: Turistický portál Královéhradeckého kraje, Česká televize/Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli, Top recepty
Autor: Dominika Jandorová