Holandský řízek je český pokrm, který získal název podle sýra. Zvolte na něj to správné maso

od Lída Kropáčková
2 minuty čtení
holandsky rizek
Zdroj: Profimedia

Holandský řízek nás provází životem už od školních jídelen, kde vždy patřil k oblíbenějším pokrmům. Jeho výhodou je snadná příprava. Lidé, kteří rádi experimentují s chutí, mají v oblibě pokrmy z mletého masa, protože nabízí hodně možností dochucení.

Když si objednáte holandský řízek, na talíři byste měli dostat placičku o velikosti 10 × 15 cm. V obsahu by mělo převládat tučnější mleté maso a sýr, to vše obalené v klasickém trojobalu. Placička by se měla smažit na pánvi ve větší vrstvě tuku, nejlépe na sádle.

Nejpoužívanější suroviny pro přípravu řízku

Nejchutnější je holandský řízek z tučnějšího masa. Často se k jeho přípravě používá vepřový bůček (vepřová plec) nebo kombinace vepřového a menšího množství hovězího. Z libového masa není výsledná placka moc dobrá, protože ztrácí svou šťavnatost. Placka je pak suchá a drobivá.

Zvolte tedy to správné maso. Kdo má rád nad obsahem talíře kontrolu, tak si maso umele doma nebo si ho nechá připravit u řezníka rovnou z masa, které si zakoupí.

Potom už stačí vybrat kvalitní a chutný sýr s obsahem tuku nad 45 %. Právě díky oblíbenosti holandské goudy si masový pokrm získal svůj název.

Do směsi už by se měla přidat jen nasekaná zelená petrželka, vajíčko, sůl a pepř na dochucení a potřebné množství studeného mléka.

Nešvarem je podle Living Home přidávání cibule a česneku. V takovém případě už se placička podobá spíše karbanátku než holandskému řízku.

Zajímavostí je, že se tento pokrm objevoval původně v nabídce restaurací i pod názvem mletý řízek se sýrem, sekaný řízek nebo máslový řízek. Ve starých československých normách se jako sýr uváděl například moravský bochník. Na talíři se pravděpodobně objevil poprvé po 2. světové válce.

Proč je dobře udělaný holandský řízek tak šťavnatý?

Pokud se maso umele, zvýší se jeho schopnost absorbovat tekutiny. Jde až o 100 ml na půl kila masa. Právě díky tomu lze docílit tolik oblíbené šťavnatosti. Léty zkoumání kuchaři přišli na ideální způsob, jak docílit co nejlepší absorpce.

Maso se nasolí a nechá se dlouho odpočívat. Nejlepší je kus rozkrájet na kostky a jemně nasolit. Poté umlít a dobře v míse upěchovat. Pokud si přinesete mleté maso už od řezníka, tak se nasolí, upěchuje a nechá odležet.

Po odležení přichází okamžik, kdy se do masa opatrně přilévá tekutina, nejlépe studené mléko, které dodá řízku jemnost a šťavnatost. Lze použít i vývar.

Příprava holandských řízků

Ideální je podle Apetit Online nechat maso do druhého dne odpočívat v chladu, ale když není tolik času, stačí i pár hodin.

Potom se přidá nahrubo nastrouhaný sýr. Na 1 kg masa by mělo jít o 250 až 300 g sýra. Vše se dochutí. Se solí už je třeba zacházet opatrně, maso bylo už nasolené. Přidá se jemně nakrájená nať z petrželky. Ta nemá velký vliv na chuť, ale přinese barevnost a vůni.

Vytvarují se placky tlusté 1 až 1,5 cm, které se obalí v mouce, rozšlehaném vajíčku a strouhance. Smaží se dozlatova, aby byl povrch křupavý.

Holandský řízek se podává nejčastěji s bramborami a okurkou. V létě určitě přijde k chuti sálát ze sezónní zeleniny. Je třeba si uvědomit, že jde o velice kalorické jídlo, a proto by příloha měla být poněkud lehčí. Smažené hranolky nejsou ideální.

Zdroj: Living Home, Apetit Online, Forbes

Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články