Frankfurtská polévka: Jídlo našeho dětství, které nepochází z Frankfurtu. Zvládne ho i začátečník

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Frankfurtska polevka
Zdroj: chriscasey / Shutterstock.com

Vzpomínáte si ze školní jídelny na tu červenou polévku, ve které plavala kolečka párků a která zasytila tak, že druhé jídlo už jste do sebe skoro nedostali? Frankfurtská polévka je stále velmi oblíbená a navíc je jednoduchá na přípravu.

Stejně jako španělský ptáček, kterého ve Španělsku neznají, nebo ruské vejce, které nemá nic společného s Ruskem, tak i frankfurtská polévka nepochází z Frankfurtu nad Mohanem, ale z Čech.

Základem je frankfurtský párek

Nejdříve trocha zeměpisu a historie, abychom vám lépe představili původ této oblíbené polévky. Město Frankfurt nad Mohanem je významné město v oblasti ekonomiky, které svým návštěvníkům nabízí rušná nádraží či veletrhy.

Je také místem vzniku tradičních frankfurtských párků. Ty dokonce v roce 1929 získaly ochrannou známku, ale ve skutečnosti je jejich existence mnohem delší.

První zmínky o párcích lze nalézt již v roce 1487. Jejich základem je libové maso, skopová střívka a muškátový květ, muškátový oříšek a bílý pepř.

Tyto párky pak dovezli do Vídně, kde je začal vyrábět řezník Johan Georg Lahner a nazval je párky vídeňskými. A ty se poté dostaly k nám už pod svým názvem.

Recept na frankfurtskou polévku vznikl u nás, ale jelikož jsou základem zmíněné frankfurtské párky, zřejmě chápete souvislost s názvem polévky.

Recept na rychlou a výbornou polévku

Je to právě jednoduchá příprava, která činí tuto polévku oblíbenější, než je například gulášovka. Té je však v mnohém podobná.

Na recept budete potřebovat 1 cibuli, 3 lžíce másla, 4 brambory, 1 lžíci mouky, 1 lžičku sladké mleté papriky, 1,2 litru vývaru, 1 až 2 stroužky česneku, 200 g párků a půl lžičky soli.

Na másle osmažte cibuli dozlatova společně se solí a zasypte ji moukou, čímž vám vznikne jíška. Do ní přidejte papriku a směs zalijte studeným vývarem.

Nyní přidejte brambory nakrájené na kostičky a nechte je povařit přibližně 20 minut.

Kvůli jíšce je však riziko, že se polévka při vaření brambor bude přichytávat ke dnu hrnce, proto ji občas pořádně promíchejte.

Než přidáte párky nakrájené na kolečka, tak je lehce osmahněte na pánvi, polévka bude mít lepší chuť. Na závěr do polévky přidejte česnek a dochuťte ji dle toho, jak ji máte rádi.

A pokud dáváte přednost jemnější verzi této polévky, tak ji vyzkoušejte s mlékem či smetanou.

Zdroj: Apetit, Kuchařka pro dceru, Metro, Top recepty

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články