Guinnessova kniha rekordů obsahuje mnoho lidí, kteří se svým tělem dělají hotové zázraky. Jedním z nich je také Garry Turner, jenž přišel s nezvyklou dovedností. Dokáže svou kůži…
Elasticita
Elasticita je prakticky pružnost, která ve fyzice představuje schopnost těla odolat zkreslujícímu vlivu a vrátit se do původní velikosti a tvaru, když je tento vliv nebo síla odstraněna. Pevné objekty se deformují, když na ně působí přiměřené zatížení, pokud je materiál elastický, objekt se po odstranění vrátí do původního tvaru a velikosti. To je v protikladu k plasticitě, ve které objekt tak neučiní a místo toho zůstane v deformovaném stavu.
Fyzikální důvody elastického chování se mohou u různých materiálů zcela lišit. V kovech atomová mřížka mění velikost a tvar, když působí síly (do systému se přidává energie). Když jsou síly odstraněny, mřížka se vrátí do původního stavu s nízkou energií. U pryží a jiných polymerů je pružnost způsobena napínáním polymerních řetězců při působení sil.
Hookeův zákon stanoví, že síla potřebná k deformaci elastických předmětů by měla být přímo úměrná vzdálenosti deformace, bez ohledu na to, jak velká se tato vzdálenost stane. Toto se nazývá dokonalá pružnost, při které se daný objekt vrátí do původního tvaru bez ohledu na to, jak silně je deformován. Toto je pouze ideální koncept; většina materiálů, které mají v praxi pružnost, zůstává čistě elastická pouze do velmi malých deformací, po kterých dojde k plastické (trvalé) deformaci.