Rodičovská dovolená. Možnosti dřívějšího nástupu do práce

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
rodicovska dovolena
rodicovska dovolena

Česká republika je z časového hlediska k matkám velmi benevolentní. Všechny dostávají na rodičovskou dovolenou stejný finanční obnos, ale samy si mohou zvolit, jak dlouho budou s dítětem doma. Jak si s tím poradit a jaké jsou aktuální podmínky dřívějšího návratu do práce?

Každá matka to má jinak. Některé se do práce vrací téměř hned po šestinedělí, jiné si na rodičovskou dovolenou nechají celé čtyři roky. Práce z rodičovské dovolené u nás konečně přestává být raritou a zaměstnavatelé se k dřívějšímu návratu matek začínají stavět pozitivně. Snaží se jim vycházet vstříc a hledají společnou cestu, jak dosáhnout úspěšné kooperace. Stále je však velmi těžké sehnat práci u nového zaměstnavatele nebo změnit po mateřské obor působení.

Zdroj: 123RF.COM

„Jako matka dvou malých dětí jsem chtěla práci spíše na doma, abych se přes den mohla věnovat rodině. Přestože jsem účetní, hledala jsem ji poměrně dlouho. Nakonec mě zaměstnala firma, kde měl sám majitel malé děti, a tudíž i pochopení. Pokoušíme se stavět bydlení, proto je pro mě přivýdělek na rodičovské velmi příjemný,“ říká zaměstnaná matka Veronika Mudrová.

Soukromé firmy se na návrat matek do práce těší

Nejjednodušší návrat při mateřské mívají matky pracující v soukromých firmách. Pokud mají oborové know-how, firmy jim brzký návrat rády usnadní. „Maminky v Sazce vítáme, uvědomujeme si jejich potenciál a přínos pro firmu. Kromě standardních benefitů, jako je flexibilní pracovní doba a částečná práce z domova, pro rodiče vracející se z mateřské dříve než v den 3. narozenin dítěte nabízíme navíc i velkorysý měsíční příspěvek,“ říká Kateřina Lukášová, HR ředitelka Sazky.

Zdroj: 123RF.COM

Kromě již kdysi zaučených zaměstnanců si soukromé firmy váží i jejich nadšeného přístupu k práci. Potvrzuje to Jan Bezděk, tiskový mluvčí Fischer Group: „U pracovních pozic, kde to provoz firmy dovolí, se snažíme matkám maximálně vyjít vstříc. Činíme to třeba flexibilnější pracovní dobou, kdy mohou část práce udělat z domova. Máme zkušenost, že takové zaměstnankyně jsou velmi zodpovědné v přístupu k práci a mnohdy ji vykonávají efektivněji než ostatní.“

Nedostatkové profese se přizpůsobí

Ve státním sektoru může být návrat kvůli fixní pracovní době o něco složitější. Neplatí to ovšem v nedostatkových oborech, jako je například zdravotnictví, což potvrzuje zdravotní sestra Jitka Matěchová: „V nemocnici se na můj návrat opravdu těšili. Čas s malým jsem si ale chtěla užít naplno, proto jsem na dohodu dvanáct hodin týdně začala pracovat teprve, když byly synovi tři roky.“

Zdroj: 123RF.COM

Rodičovskou si lze rozvrhnout až na čtyři roky, nicméně zaměstnavatel je povinen držet místo pouze tři roky. Pokud zaměstnavatel souhlasí s prodloužením pobytu ženy doma, už se nejedná o rodičovskou dovolenou, ale o neplacené volno. Ve čtyřech letech dítěte pak matka ztrácí nárok i na rodičovský příspěvek. Pokud je tedy nezaměstnaná, nezbude jí nic jiného než se obrátit na Úřad práce ČR. Ten rozhodne, zda vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Motivace žen k dřívějšímu návratu do pracovního procesu

Rozhodnutí záleží na individuální situaci matky. Ženy se do práce často vracejí kvůli tíživé finanční situaci a vysokým nákladům na dítě či bydlení. Zajímavým motivem pak může být snaha o socializaci nebo strach ze ztráty zajímavé pracovní příležitosti. „Pokud maminky chtějí, nebráníme se, když pracují o rodičovské dovolené. Neztratí kontakt se zaměstnáním a my s nimi. Vše funguje na individuální domluvě,“ říká Pavel Kotásek, ředitel Interních služeb MND.

Obecně můžeme říci, že ve srovnání s Evropou i světem jsou české podmínky pro mateřství poměrně příznivé. Někde jsou na tom sice mnohem lépe, například ve Skandinávii, ale ve spoustě státech rodičovská dovolená z finančního hlediska neexistuje. Třeba v Bulharsku, Nizozemí nebo Řecku žena s dítětem po mateřské dovolené doma zůstat sice může, ale žádný finanční obnos již nedostává.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články