Překvapivé metody, jak zjistit, že vám někdo lže

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
par zena smutna
par zena smutna

Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe. Jak ale zjistit, že vám někdo lže? Naučte se vnímat řeč těla a pronikněte do tajů mistrovství neříkání pravdy. U některých tipů se možná budete divit, že jste tímto způsobem neodhalili lež už dávno.

Oční kontakt je jeden ze základních pilířů mezilidské komunikace. Když s někým mluvíme, máme se mu dívat do očí už jen proto, že je to považováno za lidskou slušnost.

Oční kontakt je základ. Hypnotické zírání psychopatie

Podle behaviorální analytičky Dr. Lillian Glass a její knihy The Body Language of Liars se osoby, které zrovna lžou, nedívají tomu druhému přímo do očí.

Opravdoví psychopati se očnímu kontaktu nesnaží vyhnout úplně, naopak jej objevili jako způsob, jak lze ostatní manipulovat a ovládat je.

I v psychologických thrillerech či hororech můžeme vidět, jak se vrah dívá oběti přímo do očí. Jenže tento pohled opravdu nemyslí upřímně.

Lháři si zakrývají ústa a chystají se na úprk

Když lidé lžou, mají také tendenci si zakrývat ústa. To je dosti zvláštní v tom, že akorát ukazují na místo, odkud se všechny ty falešné věty derou.

Podle již zmíněné Glass tak zakrývání úst znamená, že dotyční neodhalují vše a vlastně komunikaci uzavírají.

Lháři někdy řeknou ano, ale zavrtí hlavou ne, to platí i naopak. Na tyto podivné nekoordinované pohyby hlavou byste si měli taky dát pozor.

Podle Psychology Today mají lháři tendenci mířit nohama ke dveřím nebo k nejbližšímu dostupnému východu.

Dychtivě touží po ukvapeném útěku, jenže nemají tu možnost.

Proto při jakékoliv podezřelé debatě zkuste sklouznout k nohám dalších účastníků komunikace, může vám to leccos napovědět.

Často se upravují a odkašlávají si

Dle bývalých agentů CIA Philipa Houstona, Michaela Floyda a Susan Carnicero, kteří se lháři přicházeli do styku dennodenně, by se dalo říci, že si lháři odkašlou nebo udělají ten zvuk, jako že jim něco překáží v krku.

Údajně mají potřebu lhát, což v nich vyvolává fyziologickou reakci, jako je úzkost nebo sucho v ústech a krku.

Doufají také, že když budou mluvit hodně, budou působit tak, že vám již všechno řekli. Věří totiž, že zapomenete na otázku, kterou jste jim položili.

Také budou mluvit pomalu a nevypálí odpověď hned, protože nad ní musí při formulaci přemýšlet.

Lháři si také více upravují kravaty nebo límce košile, kartáčují si vlasy za ušima nebo si narovnávají sukně, pokud jde o ženy.

Péče o sebe je jen dalším způsobem, jak se vypořádat s úzkostí z lhaní.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články