Monika: Začala jsem na mateřské podnikat, abych nám zachránila dům. Náš vztah se mi zachránit nepodařilo

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
jj pracovatnaMD
jj pracovatnaMD

S příchodem miminka logicky dojde ke snížení příjmů rodiny, protože jeden z rodičů musí být na rodičovské dovolené a o nového člena rodiny se starat. Když začíná být toto snížení příjmu likvidační, musí se něco změnit.

Vysoké příjmy, vysoký standard

Před tím, než se nám narodil syn Jakub, byla jsem ve své práci poměrně hodně úspěšná. Pracovala jsem jako překladatelka a tlumočnice ve velké mezinárodní firmě. Mluvím plynule 3 jazyky a mám základy 2 dalších. Jazyky mě prostě baví, a když mě mohly i živit, bylo to prostě dokonalé.

Zdroj: Alena Ozerova /123RF.COM

Můj přítel Michal pracuje také na dobré pozici a nevydělává málo. Žilo se nám dobře. Hodně jsme cestovali, kupovali si, co jsme chtěli.

Rozhodli jsme se, že si vezmeme hypotéku a necháme si postavit dům. Vzhledem k našim příjmům to nebyl problém a my si nechali postavit opravdu úžasný dům podle našich představ, se zahradou a zahradním altánkem.

Pak už do toho dokonalého domečku chybělo jen děťátko. Ano, moje biologické hodiny se začaly ozývat čím dál tím hlasitěji.

A tak se brzy narodil Jakub.

Strmý pád

Mateřskou jsem měla pěknou. Ale po půl roce jsem přešla na rodičovský příspěvek a to byl velký pád. Ano, věděla jsem, co mě na rodičovské čeká. Ale realita byla horší.

Najednou jsme měli v podstatě jen Michalův příjem a můj rodičák. Hypotéku jsme spláceli, ale nějak přestávalo zbývat na jídlo, na které jsme byli zvyklí. A samozřejmě do toho dítě – plenky, příkrmy, oblečení, občas nějaké ty léky. A bylo to čím dál horší. Začali jsme být dost nervózní a samozřejmě se to odráželo všude. Ano, měli jsme nějaké úspory, ale věděli jsme, že když na ně sáhneme, problém jen oddálíme.

Přivýdělek k rodičovské

A tak jsem se rozhodla, že si zkusím něco přivydělat. Našla jsem si pár zakázek na překlady. Nějakou kačku to hodilo. Překládala jsem večer, když Kubík spal. Začalo mě to bavit.

Zdroj: undrey/123RF.COM

Založila jsem si ŽL a začala se prezentovat na různých portálech k tomu určených. Zakázek přibývalo a já už to přestávala stíhat. Bylo mi líto zakázky odmítat, a tak jsem začala hledat další překladatele, na které bych práci delegovala. Brzy se mi podařilo najít dva takové, po kterých jsem už práci nemusela ani kontrolovat.

Jelikož byl Jakub ještě malý, nemohla jsem přijmout tolik zakázek, kolik bych si přála. Můj nový příjem tedy ani zdaleka nebyla takový, jaký byl můj plat v práci. Na dorovnání chybějících peněz to ale stačilo. Na úspory se nemuselo sáhnout a zase jsme to v pohodě zvládali.

Prý ho nepotřebuji

Po roce mi ale Michal oznámil, že už mě nemiluje. Prý jsem dokonalá a všechno zvládám. Malého, domácnost, práci. A jeho nepotřebuji. A on mi přeje někoho lepšího. Tečka. Konec.

Našel si jinou. Takovou, která ho potřebuje. Respektive jeho peníze. Je mladá, rozvedená, má jedno dítě a finančně to nezvládá. A on je ten silný, dokonalý muž.

Rozchod

Rozešli jsme se. Dům, který jsem nám svým podnikáním, které vedlo k rozchodu, zachránila, jsme paradoxně museli prodat, protože ani jeden z nás by ho sám neutáhl. Vzala jsem si hypotéku, přidala své úspory a koupila malý domek s malou zahrádkou, kde teď bydlím s Kubíkem. Ten už chodí do školky, já mezitím dala výpověď v práci a rozjela si překladatelskou agenturu se vším všudy.

Jsem teď samoživitelka a uživím sebe i své dítě sama. Popravdě, není pro mě lehké najít si muže, který by mou samostatnost ustál. Ve všech je uvězněné to jejich ego, které nesnese, když si žena ví rady a je třeba i úspěšnější a silnější než oni.

Doufám, že Jakuba se mi podaří vychovat jinak.

Autor: Jana Janáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články