Někdy se stane, že dítě ze školy domů přinese špatnou známku. Reakce rodičů je pak různorodá – někteří dítěti vynadají nebo mu uloží nějaký trest, případně mu zakážou něco, co má rádo nebo ho baví. Jiní rodiče se na dítě nezlobí, avšak dají jasně najevo, že je potřeba špatnou známku napravit.
Za špatnou známkou z nějakého předmětu může stát samozřejmě nedostatečná připravenost, kdy se dítě třeba na písemku nebo zkoušení neučilo. V některých případech je ale na vině porucha učení. A ty je potřeba řešit.
Poznejte nejčastější poruchy učení u dětí
Poruch učení je hned několik. Pokud jste jimi jako dítě netrpěli sami, nebo některou z nich netrpí vaše ratolest, pak se mezi nimi možná stejně jako spousta jiných rodičů nevyznáte. Proto vám ty nejčastější představíme.
Dysgrafie
Jak už samotný název této poruchy šikovně napovídá, jde o poruchu grafické úpravy písma. Laicky řečeno to znamená, že dítě nemá úhledně upravené písmo, projevuje se také tím, že během diktátů některá písmenka vynechává.
Pokud je dítě trpící touto poruchou nuceno psát rychle, což u diktátů běžně bývá, pak se může porucha projevit ve větší míře.
Dyslexie
Další poměrně známý pojem označující poruchu čtení. V tomto případě jde o vrozenou vadu, konkrétně o vrozenou dysfunkci mozku.
Ta způsobí, že dítě trpící dyslexií není schopné rozeznat písmena a slova neumí poskládat do jednotlivých slabik a slov. A to i přesto, že abecedu dobře zná.
Dyslexie se také velmi často týká číslic, které tyto děti špatně vidí a u dvojciferných čísel se jim jejich pozice otáčí.
Dyskalkulie
Možná o něco málo známá porucha učení, která se týká počtů a matematiky. Pokud má dítě tuto poruchu, pak se u něho projevuje například tak, že není schopné z hlavy cokoli vypočítat – odečítání, sčítání, to všechno mu dělá problém. Takové děti v drtivé většině případů téměř postrádají matematickou logiku.
Autor: Nikol Kolomazníková